Dünya Haberleri

  AB beğenmedi

  Zeynel LÜLE/BRÜKSEL
  14.11.2001 - 02:01 | Son Güncelleme:

  AB, Ankara'nın üyelik müzakerelerinin ön adımı olan tarama sürecinin başlatılmasıyla ilgili talebini reddetti. Türkiye'ye ara formül öneren Komisyon İlerleme Raporu'nda şu görüşlere yer verdi:
 • Ulusal Program: Beklentilerden çok uzak. AB'ye uyum için istek yok
 • Siyaset: Anayasa değişikliği önemli bir gelişme, siyasi adımlar yeterli değil
 • Ekonomi: Ümit verici reformlar yapıldı, ancak yapılması gerekenler var
 • Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'de son bir yıldaki gelişmeleri değerlendirdiği ‘ilerleme raporu’nu dün Strasbourg'da açıkladı. AB raporda Türkiye'nin beklentisi olan ‘Tarama süreci’ yeşil ışık yakmadı. Ancak, AB mevzuatı ile Türk mevzuatının karşılaştırılması ve eksikliklerin giderilmesi anlamına gelen bu sürecin yerine geçebilecek bir formül olan ‘analitik incelemenin derinleştirilmesini’ önerdi.

  AB Komisyonu ilerleme raporunda, ‘‘Tarama süreci, üyelik müzakerelerine resmen başlanması anlamına gelir. Bunun şartları henüz oluşmadı. Siyasi karar gerekiyor’’ şeklinde bir değerlendirme yaptı ve Ankara'nın bu talebini reddetti. Ancak ‘‘analitik inceleme sürecinin derinleştirileceği’’ni belirterek, Ankara'nın elini boş göndermedi. 94 sayfalık ilerleme raporunda şu görüşler yer aldı.

  SİYASİ BÖLÜM

  Anayasa değişikliği ve mini paket önemli bir ilerleme. Siyasi alanda atılan adımlar olumlu ama yeterli değil. Uygulamayı görmek gerekiyor. Olumlu gelişmeler, uygulamaya henüz yansımadı.

  ANA DİLDE YAYIN

  Anayasada yapılan değişiklikle ana dilde yayını kısıtlayan uygulamaların kaldırılması olumlu ama uygulamaya geçilmesini bekliyoruz.

  MGK

  Ordu hala siyasetteki ağırlığını koruyor. Milli Güvenlik Kurulu'nda sivil sayısının artırılması olumlu bir gelişme.

  İDAM

  AB Komisyonu, idam cezasının terör ve savaş suçları dışında kaldırılmasını not ediyor. Kopenhag kriterlerinin içerisi, ancak idamın kaldırılmasıyla dolabilir.

  EKONOMİ

  Yapılması gereken yapısal reformların bir bölümü yapıldı. Bunlar ümit verici gelişmeler. Ancak hala yapılması gereken reformlar var. 1) Para piyasalarının kontrolü 2) Kayıt dışı ekonominin denetim altına alınması, bekleyen reformlar olarak göze çarpıyor.

  KIBRIS

  Gelişmeler AB takvimiyle uyumlu değil. Tüm taraflar çözüm bulunmasına gayret etmeli. Denktaş'ın masaya dönmemesi hayal kırıklığı yarattı.

  ULUSAL PROGRAM

  Program, AB'ye giriş amaçlı olmaktan ziyade, ulusal kalkınma stratejisini belirleyen belge gibi . Ekonomik faaliyetleri kapsayacak şekilde yazılmamış ve öncelikler belirtilmemiş. Program bu açıdan memnuniyet verici değil. AB'ye uyum için milli mevzuatında değişiklik yapma isteği yok.

  Tarama yok analitik verelim

  AB Komisyonu, ‘Tarama süreci' yerine Türkiye'ye ‘Analitik incelemenin derinleştirilmesi' adını taşıyan yeni bir açılım öneriyor. Bu öneri, AB yasalarına uyum konusunda geçen yıl başlatılan inceleme sürecinin daha da yoğunlaştırılması anlamına geliyor. Bu süreçte, sekiz alt komite çalışıyor. AB Komisyonu'nun önerisi bu komitelerin çalışmalarının biraz daha çeşitlendirilmesini ve kapsamlı hale getirilmesini içeriyor. Bu çerçevede atölye faaliyetleri, eğitim seminerleri düzenlenmesi öngörülüyor.

  Akyol: Bazı değerlendirmeleri paylaşmıyoruz

  Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) DaimiTemsilcisi Büyükelçi Nihat Akyol, AB Komisyonu'nun, tam üyeliğe hazırlık bağlamında Türkiye'ye ilişkin yıllık İlerleme Raporu'nda, Ankara'nın paylaşmadığı bazı değerlendirmeler olduğunu söyledi. Akyol, ‘Ancak rapor, sonuç itibariyle Komisyon'un görüşlerini yansıtan bir belge olup, her alanda aynı tahlilleri paylaşmamız beklenmemelidir' dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı