Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB basını: Türkiye’yi sıkıntılar bekliyor

  Londra/Paris/Berlin
  05.10.2005 - 11:56 | Son Güncelleme: 05.10.2005 - 11:56

  Türkiye’nin müzakerelere başlamasını dün olumlu karşılayan AB basını, bugün olası sıkıntı ve muhaliflerin veto kartını dile getirdi.

  GUARDIAN: MUHALİFLERİN VETO KOZU HER ZAMAN SAKLI

   

  İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’nin üyeliğine karşı olanların 4 Ekim gününü sessiz geçirdiklerinin altını çizdi. Gazete, bu duruma gerekçe olarak da "Türkiye’ye karşıtı ülkelerin veto hakkını istedikleri zaman kullanma haklarının bilincinde olduklarını" gösterdi.

    

  Guardian gazetesi, Avusturya’nın, örneğin Türkiye’de yargı reformunun tartışılacağı bir oturumda sergileyeceği benzer bir muhalif tutumun, bu hafta Lüksemburg’ta yaşanan krizin tekrar yaşanmasına neden olabileceğini belirtti.

   

  TIMES: AVUSTURYA VE RUM KESİMİ’NİN VETO SİLAHI VAR

   

  İngiliz Times gazetesi de müzakerelerde her bölümün kapanması sürecinde bütün AB ülkelerinin veto hakkı olduğuna dikkat çekti.

   

  Gazete, Avusturya ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin bu veto silahını kullanabileceğini belirtti.

   

  IHT: İKİ AB LİDERİ KIRMIZI BAYRAK ÇEKTİ

   

  International Heral Tribune gazetesi, iki AB ülkesinin Türkiye konusunda kırmızı bayrak çektiğini belirtti. Gazete, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun "Türkiye, Avrupa vatandaşlarının kalbini ve zihnin kazanmalı, çünkü Türkiye’nin üyeliğine karar verecek olan onlar" dediğin belirtti.

    

  Gazete, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın da "Türkiye’nin AB’ye girebilmesi için büyük bir kültürel devrim gerçekleştirmesi gerekir. Buru başarabilir mi? Umuyorum ama emin değilim" sözlerini aktardı.

   

  LIBERATION: 25’LER YENİ BİR FİYASKOYU ENGELLEMEK İSTEDİ

   

  Fransız Liberation gazetesi ise, "25’lerin, kendi kamuoylarının görüşlerine ters ancak stratejik bir vizyon ve siyasi cesaret ortaya koyan bir kararını çok alkışlamak isterdik, ancak bunu en kötü biçimde yaptılar. İnandıkları için değil, yeni bir fiyaskoyu engellemek için" değerlendirmesini yaptı.

   

  LE FIGARO: İNGİLTERE’NİN ZAFERİ

   

  Diğer Fransız gazetesi Le Figaro ise, Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin başlamasının AB Dönem Başkanı İngiltere’nin zaferi olduğunu belirtti.

   

  İngilizlerin "sert ancak her zaman şeffaf" bir yöntem uyguladıklarını, bunun bazı AB ülkelerinin tepkisine yol açtığını kaydeden gazete, İngiltere’nin Türkiye uğruna Uluslararası Mahkeme ile ilgili pozisyonundan vazgeçtiğini yazdı.

   

  DIE PRESSE: ZAFER KAZANDIK

   

  Avusturya’da yayınlanan Die Presse gazetesi, Avusturya’nın "Hırvatistan’la müzakerelere başlamayı sağlamasının" bir zafer olduğunu belirtti.

   

  Gazete, Hırvatistan’la müzakerelere başlanması için Uluslarararası Savaş Suçları Mahkemesi ile de işbirliği şartının hiç getirilmemesi gerektiğini savundu.

    

  Avusturya’nın Hırvatistan’a en çok yatırımı olan ülke olduğuna dikkat çeken gazete, Avusturya’nın "Türkiye üzerinden girdiği savaşta mutlak bir zafer kazandığını" belirtti.

   

  DIE TAGESZEITUNG: DÜRÜST OLMAK ÖNEMLİ DEĞİL

   

  Alman Die Tageszeitung, Avusturya’nın Hırvatistan politikalarına işaret ettiği yazısında bu durumun, Avrupa’da istediğini elde etmek için dürüst olmanın önemi olmadığını, ancak pazarlık yapabilmenin yeterli olduğunu gösterdiğini ifade etti.

   

  FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG: İNGİLTERE DEL PONTE’Yİ ARAMIŞ OLABİLİR

    

  Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi İngiltere’nin, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Başsavcısı Carla Del Ponte’yi fikrini değiştirmesini söylemek üzere aramış olabileceğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı