Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB: Bankalara desteğin devamı gelmeli

  WSJ
  12 Kasım 2009 - 13:04Son Güncelleme : 12 Kasım 2009 - 14:10

  Avrupa Birliği maliye bakanları, birliğin bankacılık sistemine verdiği desteği geri çekmede acele etmemesi gerektiğini aksi takdirde toparlamada alınan mesafenin boşa gidebileceği uyarısında bulundu.

  The Wall Street Journal'da yer alan bir haber analizde, aylık olağan toplantıları için Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birliği maliye bakanlarının 2010 yılında devletlerin bankalara sağladığı borç garantilerine son verebilecek bir planı tartışsa da şu anda bu desteğin devam etmesi için ortak görüşte olduğu belirtildi.

   

  AB ülkeleri küresel finansal krizin başladığı dönemden itibaren bankalara, sermaye yapısının yeniden düzenleyen kaynak aktarımı, bozulan varlık yapısının üstesinden gelecek programlar ve bankaların tahvil ihraçlarına hükümet garantisi verme gibi destekler sağladı.

   

  DESTEK DEVAM ETMELİ

  The Wall Street Journal'da yer alan ve toplantıyla ilgili Dow Jones Newswires haber ajansı tarafından incelenen bir belgeye atıfta bulunarak yazılan haber analizde, AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten İsveç'in Maliye Bakanı Anders Borg'un şu görüşlerine de yer verildi:

   

  "Finansal destek sistemlerini bir süre daha devam ettirmeliyiz... [Devlet] garantisi uygulamaları konusundaysa erken çıkış stratejisinin yan etkileri olacağı üzerine düşünülmesi gereken bir risk”

   

  Toplantıya katılan Hollanda Maliye Bakanı Wouter Bos ve Avusturya Maliye Bakanı Josef Proell de İsveç maliye bakanı ile aynı görüşleri savundu.

   

  "Bu desteklerin 2010'da tek elden yönetilen bir zaman çizelgesi içerisinde sona ermemesi önemli" diyen Proell böyle bir hamlenin 'en kırılgan yıl' olarak görülen 2010'da ekonomik toparlanmayı bozacağı uyarısını yaptı.

   

  HAKSIZ REKABET ENDİŞESİ

  AB ülkelerinde, hükümetler tarafından bankalara sağlanan garantilerin farklı zaman kısıtlamalarına sahip olmasının yaratacağı haksız rekabete de haber analizde dikkat çekildi. Bazı politika yapıcıları aynı şekilde, bu desteklerin gereğinden uzun sürmesinin, aynı zamanda batması gereken bankalara verilmiş fazladan destek olacağı görüşünü savundu.

   

  AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu ise daha önce bankalara sağlanan bu borç garantilerinin Haziran 2010'dan başlayarak sona erdirilmesi önerisinde bulunmuştu.

   

  WSJ ayrıca maliye bakanlarının ikinci bir seçenek olarak, AB üyelerinin, Komisyon ile daha önce müzakere ettiği şartları öngören devlet garantilerinin doğal süreci içinde sona erdirilmesini de görüşeceğini de belirtti.

   

  Bu seçeneğin, ülkelerin farklı borç garantisi verme süreleri olduğu için pratikte uygulanabilir olarak görüldüğüne dikkat çekildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı