ANKARA HABERLERİ

AB Bakanı Çelik: Teröre karşı üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız

DHA
07.06.2017 - 17:12Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

ANKARA, (DHA) - AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Yakın zamanda Afganistan'da, İngiltere'de terör saldırıyla ilgili olarak çok acı kayıplar yaşadı insanlık. Bugün de İran'da bir terör saldırısı meydana geldi. Bir kere daha terör saldırılarını kınıyoruz, lanetliyoruz. Teröre karşı üzerimize düşeni yapmaya ve bu konudaki dayanışmayı sürdürmeye kararlı olduğumuzu ifade ediyoruz" dedi. 
AB Bakanı Ömer Çelik, AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides'le görüştü. AB Bakanlığı'ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan AB Komisyonu üyesi Stylianides, "AB, Türkiye'ye stratejik bir ortak olarak bakmaya devam etmektedir. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum; çünkü bu, AB tarafından bizim niyetimizin ne olduğunu ifade etmek açısından çok önemli bir mesaj. Bizlerin doğrudan ve açık bir şekilde birbirimizle diyaloğa ve iletişime devam etmemizin çok önemli olduğunu söylemek isterim" diye konuştu.

AB KOMİSYONU ÜYESİ STYLİANİDES: AYNI GEMİNİN YOLCULARIYIZ
Türkiye'nin insani yardım alanındaki çalışmalarının önemine de değinen Stylianides, "Biz, aynı geminin yolcularıyız. Bunu çok iyi biliyoruz. Daha önce eşi benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıyayız bu bölgede ve birbirimizle Türk ve Avrupalı vatandaşların lehine iş birliği yapmak zorundayız" dedi. 

BAKAN ÇELİK: DAYANIŞMAYI SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ
AB Bakanı Çelik ise yakın zamanda bazı ülkelerde ve bugün İran'da yaşanan terör saldırılarına değinerek, "Yakın zamanda Afganistan'da, İngiltere'de terör saldırıyla ilgili olarak çok acı kayıplar yaşadı insanlık. Bugün de İran'da bir terör saldırısı meydana geldi. Bir kere daha terör saldırılarını kınıyoruz, lanetliyoruz. Teröre karşı üzerimize düşeni yapmaya ve bu konudaki dayanışmayı sürdürmeye kararlı olduğumuzu ifade ediyoruz" açıklamasında bulundu. 

"SINIRLARA TEL ÖRGÜLER ÇEKİLMESİ, MEDENİ DÜNYAYA YAKIŞMAMAKTADIR"
İçinde bulunan sistemin, insanlığın acil sorunları karşısında yetersiz kaldığı belirten AB Bakanı Çelik, "Bütün insanlığı tehdit etmekte olan bu sorunların çözümü için herkesin elini taşın altına koyması önem arz etmektedir. Son dönemde bölgemizde yaşanan krizler ve bu krizlerin sınırları aşan etkileri bunun en somut örneğidir. Bugünün dünyasında artık göçü engelleme ya da göçmenleri sınır dışında tutma gibi yaklaşımlar insani kabul edilemez. Göç meselesinin yönetilmesi gerekmektedir. Göç meselesi konusunda sınırlara askerler yerleştirerek, tel örgüler örerek ya da duvarlar inşa ederek, dünya medeni olduğunu gösteremez. Sınırlara tel örgüler çekilmesi, medeni dünyaya yakışmamaktadır. Bugün yapılması gereken, medeni dünyayla bu ihtiyaç sahipleri mazlumlar arasında güçlü köprüler kurmaktır" diye konuştu. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AB Bakanı Çelik: Teröre karşı üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı