Gündem Haberleri

GÜNDEM

  AB: Asker, uyum sürecindeki engellerden biridir

  Hürriyet Haber
  22.09.2005 - 13:38 | Son Güncelleme: 22.09.2005 - 13:38

  Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Kretschmer: Türkiye'de asker hala yönetimde çok etkin. Bu, uyum sürecine engellerden biridir.

  Adana Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (ADSİAD) yapılan yazılı açıklamada, konukları olarak 28 Temmuz'da Adana'ya giden Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Hansjörg Kretschmer'in Seyhan Oteli'nde işadamlarıyla basına kapalı yemekli toplantıya katıldığı belirtildi.

  Açıklamada, Kretschmer'in toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimindeki pozisyonunun Türkiye'nin AB üyelik sürecinde sorun teşkil ettiğini söylediği ifade edildi.

  Kretschmer'in, AB ülkelerindeki asker-sivil ilişkileri ile Türkiye'deki işleyişin farklı olduğunu anlattığı belirtilerek, ”Türkiye'de hala asker yönetimde çok etkin. Bu durum uyum sürecindeki engeller arasında yer alıyor” dediği kaydedildi.

  "ÜYELİK 2014'TEN ÖNCE MÜMKÜN DEĞİL"

  Açıklamada, işadamlarının sorularını da yanıtlayan Kretschmer'in, uyum yasalarının uygulamalarını görmek gerektiğini, Türkiye'nin tam üyeliğinin 2014'ten önce mümkün olamayacağını söylediği belirtildi.

  Bir işadamının “Türkiye sizce ne kadar Avrupalı” şeklindeki sorusunu Büyükelçi Kretschmer'in, “Nereden baktığınıza bağlı. İstanbul'un, İzmir'in belirli yerlerindense evet Avrupalı. Adana'nın şimdi bulunduğumuz yerinden bakınca da evet. Ama Adana'da da AB kriterlerinden çok uzak, yaşam mücadelesi verilen bölgeler var” şeklinde yanıtladığı bildirildi.

  TÜRKİYE'DE AB SEMPATİSİ

  ADSİAD Başkanı ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKKONFED) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Onatça'nın da yüzünü Batı'ya dönen Atatürk Türkiyesinin sadece “AB istiyor” diye düzenlemeler yapmayacağını, halkının müreffeh yaşamı için gerekli reformlara devam etmesi gerektiğini söylediği bildirildi. Açıklamaya göre Onatça, şunları kaydetti:

  “AB sürecinde en hazırlıklı, uyumunu tamamlamış kesim iş dünyası. Zaten yaptığımız dış ticaretle ve dünya ile rekabet eden ürünlerimizle AB'nin içerisindeyiz. Eksikliklerimizi süratle gideriyoruz.

   Ancak, AB'nin Türkiye'nin karşısına sürekli yeni taleplerle çıkması ya da diğer aday ülkelerden talep edilmeyenleri bizden istemesi, ülkemizde AB'ye olan güveni sarsıyor. Böylece kamuoyunda AB sempatisi her geçen gün azalabiliyor. Bu da bizi hedefimizden saptırabilecek tehlikeli bir durum.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı