Dünya Haberleri

DÜNYA

  AB 4 Mayıs'ta 'Türkiye' kararını verecek

  hurriyet.com.tr
  20 Nisan 2016 - 14:20Son Güncelleme : 20 Nisan 2016 - 14:56

  Avrupa Birliği Komisyonu, Ankara'nın 'vizesiz Avrupa' için gereken şartları yerine getirip getirmediğine 4 Mayıs'ta karar verileceğini açıkladı.

  AFP'nin haberine göre; 18 Mart'ta varılan anlaşma hakkında yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  "Komisyon, 4 Mayıs'ta Türkiye için vize serbestisi ilerleme raporunu yayınlayacak. Ve eğer Türkiye, kalan temel ölçütleri karşılayacak gerekli tedbirleri alırsa, raporun ardından, Türkiye'nin 'vizesiz seyahat listesi'ne dâhil edilmesine yönelik kanun teklifi gelecek."

  Türkiyenin vize muafiyeti için yerine getirmesi gereken kriterlerTürkiye'nin vize muafiyeti için yerine getirmesi gereken kriterler

  AB, Türkiye ile varılan anlaşma kapsamında, Avrupa'ya yönelik mülteci akınının durdurulması noktasında "büyük ilerleme" sağlandığını belirterek, geri kabul edilen mülteciler için şartların iyileştirilmesi konusunda Ankara'ya çağrıda bulundu.

  Raporda şöyle dendi: "Türkiye'nin, uluslararası korumaya ihtiyacı olanların en çok gereksinim duyduğu desteği sağlamak için daha fazla çaba göstermesi gerekiyor."

  10 soruda vize muafiyeti10 soruda vize muafiyeti

  AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, dün yaptığı açıklamada, vizesiz geçiş için öne sürdükleri şartları yumuşatmayacaklarını söylemişti.  Etiketler: AB , Avrupa Birliği , Türkiye , vize
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı