İZMİR HABERLERİ

AASSM'de MS farkındalık konseri

DHA
31.05.2018 - 10:51Son Güncelleme :
DHA

KEREM Görsev Quartet, İzmir'deki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM), Multiple Skleroz (MS) hastalığı konusunda farkındalık yaratmak için konser verdi.

1988 yılında MS konusunda farkındalık yaratmak, hasta ve yakınları arasındaki dayanışmayı arttırmak, tıbbi tedavi, fiziksel, psikolojik destekler konularında bilinçlendirmek için kurulan İzmir MS Derneği (İMSD) 30. yılını farklı etkinliklerle kutladı. Türkiye'nin önde gelen caz piyanistlerinden biri olan Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman ve saksafonda Engin Recepoğulları'ndan oluşan Kerem Görsev Quartet, 'MS Farkındalık Konseri' ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde sahne aldı.

Konser öncesi düzenlenen basın toplantısına İzmir MS Derneği Başkanı Prof. Dr. Egemen İdiman, Derneğin Genel Sekreteri Nur Akkor, İzmir MS Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Oktay ve Gülgün Levent katıldı. Prof. Dr. İdiman, MS'in bir gün ansızın, çat kapı geliveren ve bugün için kesin bir tedavisi olmayan beyin ve omuriliğin önemli bir hastalığı olduğunu söyledi. İdiman, MS'in önemli bir nörolojik hastalık olmanın yanında önemli bir sosyal olgu olduğunu ifade ederek, Multipl Skleroz'un iş kaybı, eş kaybı, eğitim kaybı, sosyal ortam kaybı, yaşam süresi kaybı gibi kayıplara yol açtığını dile getirdi.

İzmir MS Derneği'nin kuruluşundan, çalışma ve hizmetlerinden bahseden Egemen İdiman, "Şimdiki hedefimiz Urla- Kekliktepe'de derneğin kendisine ait 9 bin metrekarelik arazide Türkiye'nin ilk MS Köyünü kurmak. Bu zamana kadar hedeflediklerimizi başardık. Bundan sonraki hedeflerimizi de gerçekleştirmeye devam edeceğiz" dedi.

İzmir MS Derneği olarak 30. yıl etkinlikleri içerisinde iki şeyin çok önemli olduğunu vurgulayan İdiman, "Bunlardan biri 19 Mayıs'ta oynanan Göztepe- Galatasaray maçında, Göztepeli futbolcu arkadaşlarımızın yol arkadaşımız olduğunu tüm Türkiye'nin duymasıydı. İkinci önemli olay ise bugün gerçekleşen MS Farkındalık Konseri" diye konuştu. İdiman, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Farkındalık konseri, ünlü piyanist Kerem Görsev'in, MS hastalarının yaşadıkları problemlere ve kayıplara dikkat çekmek için piyano eserini tek elle performe etmesiyle başladı. Kerem Görsev Quartet performansı salonda bulunanların beğenisini topladı.

Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AASSM'de MS farkındalık konseri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı