Dünya Haberleri

DÜNYA

  AA: Mihraç Ural’ın ölümü doğrulandı

  Hürriyet Haber
  01 Nisan 2016 - 21:27Son Güncelleme : 01 Nisan 2016 - 21:29

  Anadolu Ajansı (AA) Suriye’de Esad rejimi yanlısı milis güçlerin lideri Mihraç Ural’ın öldürüldüğünün doğrulandığını bildirdi.

  Buna göre Ural, Suriye’nin Lazkiye vilayetinde bir karargâha muhaliflerin açtığı top ateşinde öldü. AA’nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Suriye-Türkiye sınırındaki Lazkiye vilayetinde 29 Mart akşamı, rejim güçlerinin karargâh olarak kullandıkları bir noktayı gözetleyen muhalif güçler, buraya bir konvoyun yeni asker ve milisler getirmesinin ardından durum değerlendirmesi yaptı. Karargâha giren çıkanlar arasında Ural’ın ve bazı rejim komutanlarının da olduğunun tespit edilmesi üzerine saldırı kararı aldılar.

  HASTANE KAYNAKLARI

  Muhalifler, bu karargâha 120 ve 90 milimetrelik toplarla yoğun bir saldırı gerçekleştirdi. Bölgeye kısa sürede ambulanslar geldi ve hastaneye çok sayıda ölü ve yaralı sevk edildi. Hastane kaynaklarından yapılan kontrollerde, getirilenler arasında bulunan Ural’ın öldüğü kesinlik kazandı. Ural, ertesi gün eşinin memleketi olan Lazkiye’nin Kardaha ilçesinde toprağa verildi. Suriyeli muhalif gruplardan Ahrar’uş Şam Askeri Sözcüsü Ebu Yusuf el-Muhacir, AA’ya 29 Mart’ta yaptığı açıklamada, saldırıyı kendi gruplarının planlayarak yönettiklerini anlatmış ve Ural’ın da ölenler arasında olduğunu söylemişti. Şam yönetimi konuyla ilgili açıklama yapmamış, Mihraç Ural’ın Twitter hesabında da 27 Mart’tan bu yana paylaşım yapılmamıştı.

  REYHANLI SALDIRISI İLE İLGİLİ SUÇLANMIŞTI

  Mihraç Ural, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013’te 52 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıları düzenlemekle suçlanmıştı. Ural’ın liderliğini yaptığı Suriye Direniş Örgütü (Mukaveme Suriye) Hatay’ın Yayladağı sınır kapısının karşısında Keseb ve deniz kıyısındaki Basit köylerinin bulunduğu ovalık alanda etkiliydi. 1956 Antakya doğumlu olan Mihraç Ural yasa dışı THKP-C/Acilciler Örgütü’nün de kurucuları arasında yer almıştı. 

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı