Dünya Haberleri

  AA: İsrail ateşinde bir BM askeri öldü

  hurriyet.com.tr
  28.01.2015 - 12:30 | Son Güncelleme:

  İsrail'e ait bir askeri aracın Lübnan sınırında vurulması üzerine İsrail'den anında karşılık geldi. Saldırıda bir BM Barış Gücü askeri öldü.

  AA: İsrail ateşinde bir BM askeri öldü İsrail, Suriye'nin saldırısına karşılık verdi

  Lübnan güvenlik yetkilileri; topraklarına, İsrail tarafından 25 top mermisi ateşlendiğini açıkladı. Saldırıda bir BM Barış Gücü (UNIFIL) askeri öldü.

  AFP'nin haberine göre, Beyrut'taki İspanya Büyükelçiliği kaynakları ölen askerin İspanyol vatandaşı olduğunu belirtti.

  BM bir askerinin öldüğünü doğrulamış ancak askerin nasıl öldüğünü açıklamamıştı. BM ayrıca askerin ailesi bilgilendirilene kadar kimliğinin kamuoyuna açıklanmayacağını bildirmişti.

  İsrail'in top ateşi, Lübnan sınırındaki bir İsrail askeri aracına düzenlenen füze saldırısının ardından geldi. İsrail ordusu, Lübnan Hizbullahı'nın üstlendiği saldırıda iki askerinin öldüğünü, yedi askerinin de yaralandığını açıkladı.

  İsrail'de yayın yapan Kanal 10 televizyonu, ordunun, bölgede yaşanan gelişmelerin ardından kuzeydeki Hayfa ve Rosh Pinna havalimanlarını güvenlik gerekçesiyle kapattığını bildirdi.

  LÜBNAN KINADI
  Lübnan, İsrail ordusunun, topraklarına yönelik saldırısını kınadı.

  Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Mavi Hat dışında kalan işgal edilmiş Şebaa Çiftlikleri bölgesinden İsrail'e ait devriye aracının hedef alınmasına misilleme olarak Lübnan'a, İsrail tarafından yapılan saldırıyı kınıyoruz. İsrail'in saldırılarından korunmak amacıyla 1701 sayılı karara bağlıyız" denildi.

  Açıklamada ayrıca, UNIFIL bünyesinde görev yapan ve İsrail'in saldırısı sonucu hayatını kaybeden İspanya askeri için taziyede bulunuldu.

  İsrail'in Lübnan'a 2006 yılında düzenlediği ve 33 gün süren saldırıların ardından BM Güvenlik Konseyi tarafından saldırıları durdurmak amacıyla 1701 sayılı karar çıkarılmıştı. Söz konusu karar kapsamında muhtemel askeri operasyonlar için önlem olması amacıyla Güney Lübnan sınırında görev yapan BM Barış Gücü askerlerinin sayısı artırılmıştı.

  Etiketler: suriye , Hizbullah
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı