GeriSpor (A) Milliler'e Devlet Üstün Hizmet Madalyası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

(A) Milliler'e Devlet Üstün Hizmet Madalyası

2002 Dünya Kupası'nda üçüncü olarak büyük bir başarıya imza atan (A) Milli Futbol Takımı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ile ödüllendirildi. İlk olarak Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul edilen Milliler'e toplam 7 bin 800 adet Cumhuriyet Altını verildi. Başbakan Ecevit, yeni hedef olarak 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde düzenlenen törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2933 sayılı ''Madalya ve Nişanlar'' yasası gereğince verilen Devlet Üstün Hizmet Madalyası'nın özel bir anlamı bulunduğunu belirterek, ''Devlet Üstün Hizmet Madalyası, yurtiçinde ya da yurtdışında herhangi bir alanda feregat, özveri ve çabalarıyla yaptıkları çalışmalarda ülke ve dünya çapında emsallerine göre üstün başarı göstererek, devletimizin yücelmesine ve ulusal çıkarlara önemli ölçüde katkıları olan Türk yurttaşlarına verilmektedir. Bugün düzenlenen törende de yasanın içeriğine uygun bir biçimde büyük başarılarıyla ülkemizin tanıtımına katkıda bulunan, tüm dünyada Türkiye'nin adından övgüyle sözettiren (A) Milli Futbol Takımımıza 'Devlet Üstün Hizmet Madalyası' tevcih edilecektir" dedi.

Bu büyük başarının, cumhuriyetin kazanımlarının güzel bir örneğini oluşturduğunu düşünüyorum diyen Cumhurbaşkanı Sezer, "Dünya Kupası karşılaşmalarında üstün bir performans gösteren (A) Milli Futbol Takımımızın üçüncü olması, ulusumuza büyük onur ve mutluluk yaşatmıştır. Türk futbolunun son yıllarda gösterdiği gelişim, rastlantı değil, altyapıya verilen önemin, kollektif uyumun, uzun yıllar süren planlı, sistemli, bilimsel ve özverili çalışmanın hakedilmiş karşılığıdır." diye konuştu.

Sezer, dünya futboluna Türkiye gerçeğini kabul ettiren ve tüm dünyada ülkemizin adından övgüyle sözettiren ulusal takımızla gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.

Törende bir konuşma yapan Devlet Bakanı Erdoğan Toprak da (A) Milli Futbol Takımı'nın Avruqa Şampiyonası'nda büyük başarılara imza atacğına yürekten inandığını söyledi.

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ve Devlet Bakanı Erdoğan Toprak, Cumhurbaşkanı Sezer'e arkasında ''Ahmet Necdet Sezer'' yazılı bir milli takım formasıyla bir milli takım kravatı verdiler.

Ardından Cumhurbaşkanı Sezer, Ulusoy'a teknik heyete ve futbolculara madalyalarını taktı.
   
ÜMİT DAVALA'YA PROTESTO
   
İzmir'de gazetecilere saldıran Ümit Davala, Devlet Üstün Hizmet Madalyası takılırkan, foto muhabirleri ve kameramanlar, protesto amacıyla çekim yapmadı ve kamera ile fotoğraf makinalarını basın mensuplarının olduğu tarafa çevirerek protestolarını gösterdiler. Törene, sakatlıkları bulunan Ümit Özat ile Abdullah katılmadı.

ECEVİT: HEDEF 2004

(A) Milli Takım'ın yönetici ve sporcularını ilk durağı Başbakanlık'taki törende Ecevit, Güney Kore ve Japonya'daki maçları hasta yatağında izlediğini ve milli takımın Türk ulusuna kıvanç verdiğini belirterek, "Japnoya ve Güney Kore'nin misafirperverliği için teşekker ediyorum. Avrupa Şampiyonası'nda aynı başarıyı, hatta daha iyisini tekrar almanızı istiyorum. Dünya Kupası'ndaki başarıyı büyük disiplin anlayışıyla elde ettiniz. Bundan sonra başarılarınızı sürdürüceğinize inanıyorum. Bakan Erdoğan Toprak'a da hizmet ettiği süre içindeki başarılarında dolayı kutluyorum. Devlet Üstün Hizmet Madalyası'nı hak ettiniz. Bu ödülleri size sunmaktan kıvanç duyuyorum." dedi.

TOPRAK: ÜLKE TANITIMINA BÜYÜK KATKI

48 yıl aradan sonra Dünya Kupası'na katılan milli takımı başırılarından dolayı kutladığını belirten Devlet Bakanı Erdoğan Toprak, ''Milli takımın başarısı ülkemize büyük gurur ve coşku yaşatırken, uluslararası alanda Türkiye'nin yerini tayin etmiştir. Ülke tanıtımına da büyük katkı sağlamıştır'' diye konuştu.

ÖDÜLLER
Teknik direktör Şenol Güneş:
600 Cumhuriyet Altını
Antrenör Ünal Karaman:
150 Cumhuriyet Altını
Antrenör Mehmet Kulaksızoğlu:
150 Cumhuriyet Altını
Futbolcular:
300'er Cumhuriyet Altını
Toplam: 7 bin 800 Cumhuriyet Altını
ULUSOY: HEDEF ALMANYA'DA FİNAL

"Dünya üçüncülüğü, birlik, beraberlik ve inancın zaferidir" diyen Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy da "Güney Kore ve Japonya'da Türkük bilinciyle mücadele ettik. Dünya Kupası'na katılmamızın tesadüf olamadığını gösterdik. Dünya Şampiyonu olmak isterdik. Ancak üçüncülükle yetindik. Fakat Türk insanına imkan sağlandığında başaramayacağı birşeyin olmadığına inanıyorum. 2004 yılında final oynayacağımıza inanıyorum. 2006 Dünya Kupası Almanya'da yapılacak, adeta ev sahibi olacağız. Almanya'da  final oynamayı hedefliyoruz." diye konuştu.

GÜNEŞ: BİZİM İÇİN ONUR

Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş ise Dünya Kupası'nda Türkiye insanının neler yapabileceğini gösterdiklerini belirterek, ''Artık geleceğe bakıyoruz. Halkın sevgisi yanında, devlet büyüklerimizin sahip çıkması bizim için onur'' diye konuştu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle