Basketbol A Milli Basketbol Takımı'nda şok gelişme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  44
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

A Milli Basketbol Takımı'nda şok gelişme

A Milli Basketbol Takımı'nda şok gelişme

Efes Pilsen ve A Milli Takım’ın başarılı oyuncularından Kerem Gönlüm'den alınan idrar örneğinde yasaklı maddelerden 'cathene'e rastlandı. Tecrübeli basketbolcu Milli Takım'dan çıkartıldı.

12 Dev Adam İstanbul'da son antrenmanını yaptı

7-20 Eylül tarihleri arasında Polonya'da düzenlenecek olan Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'na hazırlanan 12 Dev Adam kampından üzücü haber geldi. Köln laboratuarından gelen raporda, Efes Pilsen ve A Milli Takım’ın başarılı oyuncularından Kerem Gönlüm’den, Beko Basketbol Ligi Final Serisi 5. maçtan sonra alınan idrar örneğinde yasaklı maddelerden "cathene"‘e rastlandığı bildirildi. Türkiye Basketbol Federasyonu'na ulaşan laboratuar sonuçları ve bulguları açıklığa kavuşana kadar deneyimli oyuncunun Milli Takım’dan çıkartıldığı belirtildi.

Konu ile ilgili olarak TBF’nin yetkili organları; Sağlık Kurulu ve Disiplin Kurulu çalışmalarını sürdürüyor. Bu kurulların çalışmaları doğrultusunda Kerem Gönlüm ile ilgili son karar verilecek.

CATHENE NEDİR?

Cathene maddesi catha-edulis ismiyle bilinen bir bitkiye verilen isim. İngiltere’de kullanımı serbest olan cathene maddesi ABD ve Kanada’da ise yasaklanmış durumda. Cathene’nin sindirim istemini düzenleyici etki yaptığı ve ayrıca diyet yapanlarda zayıflamaya yardımcı bir madde olarak kullanıldığı biliniyor. Cathene aynı zamanda sağlık uzmanları ve üniversitedeki araştırma görevlileri tarafından da kullanılıyor. Cathene WADA’nın (World Antidoping Agency) listesinde “Kişisel Uyarıcılar” listesinde bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle