Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

A.Gücü'nde Ümit Özat dönemi

Fransız Teknik Direktör Roger Lemerre ile yolların ayrıldığı Ankaragücü'nde bugün Ümit Özat dönemi resmen başladı. Özat'ın yardımcı antrenörlüğünü ise Sedat Karabük ve Kazım Konak yapacak.

ANKARA DHA
SON GÜNCELLEME
Sarayköy Tesisleri'nde düzenlenen imza töreninde konuşma yapan Ankaragücü Kulüp Başkanı Ahmet Gökçek, "Ümit Özat ile daha önce 3.5 yıllık sözleşme imzalamıştık. 3 yıllık daha sözleşmesi bulunuyor. Yardımcı hocalarla da 3 yıllık sözleşme imzalayacak. Süper Lig'e çıkan takımları kutluyorum. Lemerre ile yolları ayırdı. Ümit Özat yardımcı olmasına rağmen büyük bir yükü üzerine aldı. Ankaragücü'nün sıkıntılı döneminde aldığı başarıda Ümit Özat'ın büyük payı olduğunu düşündük. Bizim için çok önemli 100. yılda takımı Ümit Özat'a emanet ettik. Hocamız, yediği ekmeğin karşılığını veren, büyük hedefleri olan, cesaretli bir insan. Hiçbir zaman pes etmeyen birisi. İşine ruhunu katmayı biliyor. 100 kere başarısız olsa 101. de başarılı olacağını bilen bir insan. İnsanlarla iletişimi iyi olan bir insan. Adaletli çevresini yalnızlaştıran değil yıldızlaştıran bir insan. Doğru olduğuna inandığını sonuna kadar inanan bir insan. Onu anlatmaya kelimeler yetmez. 100. yılda taraftarımız hırslı ve mücadeleci bir takım istiyor. Biz de bu yüzden bu kararı aldı. 100. yılda çok başarılı olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Ümit Özat'ı eleştirenlerin yapıcı olması gerektiğini vurgulayan Ahmet Gökçek, "Birçok ünlü teknik adamın Türkiye'ye gelipte başarısız olduğunu gördük. Bir iş başlamadan bir işin önüne taş koymamak gerekiyor. Ben Ümit hocanın bu işi yapacağına yürekten inanıyorum. Çok teknik adamla çalıştım. Ümit hocanın hiçbirinden eksiği yok. Hatta artıları var. İsteyen gelir Ümit Özat'ın yaptırdığı antrenmanları izler. Ümit Özat'da çok iyi bir liderlik vasfı var. Fatih Terim de Ankaragücü'nde başladı. Neden Ümit Özat'da Fatih Terim gibi başarılı olmasın. Taraftarın arasından geliyorum. Taraftarın çoğu Ümit Özat'ı destekliyor. İnternet sitelerinde bana muhalif olanların yazıları yer alıyor. Onlar sürekli bana muhalif oldukları için böyle yorumlar yapıyorlar." dedi.

Ankaragücü'nün yeni teknik direktörü Ümit Özat ise, "Çok özel ve anlamlı bir gün. Herkese çok teşekkür ederim. Futbola Ankaragücü'nde başladım. 9 yaşındaydım. Çok güzel günlerdi. O günlerde formalar Tandoğan'da iplerde kurutulurdu. Bugün dünyanın en iyi tesislerine sahibiz. Bu tesislerin hakkını verebilmek için ben ve ekibim en iyisini yapacağız. Heyecanım büyük ama hedeflerim daha büyük. Köln'de 2 önemli kişinin ve ardından Lemerre'nin yardımcılığını yaptım. Bu benim için büyük bir şanstı. Bana çok şey kattı. Teknik direktör kariyerimin başladığı bugünle beraber daha önceki tecrübelerimi takıma aktarmak en büyük görevim. Keyif veren bir takım almak istiyoruz. Önlem alınan bir takım olmak istiyoruz. Kariyer planlamamda istediğim yerdeyim.

100. yılda şampiyonluk isteniyor. Futbolculuk dönemimde Fenerbahze'de 100. yıl şampiyon oldum. Ankaragücü'nde de bunu yaşamak isterim. Hayalci olmamak lazım. Hedefimiz ilk 5 ve üst sıralar olmalıdır. Hayalci olarak değil planlı birisi olmak istiyorum. 1 aylık sürede transfer ve kamp programını yapıp lige hazır girmeliyiz. Ligin en genç başkanı ve en genç teknik adamı olacağız. Kendisine isterse 1 yıllık sözleşme yapabileceğini söyledim. O 3 yıllık sözleşmenin geçerli olduğunu söyledi. Bu beni çok mutlu etti. Ankaragücü'nü hakettiğini layık yere getirecek, Ankaragücü ruhunu ortaya çıkaracak bir takımı oluşturmak istiyoruz." dedi.

Pro-lisans diploması alacağını belirten Ümit Özati, "Şu an bir sıkıntı yok. Önemli olan kağıt üzerinde yazan değil. Sahaya verilecek bilgi ve tecrübedir. Ayrıca trasferler için özel bir izleme ekibi kuracağız." diye konuştu.

Transfer çalışmalarına değinen Özat, "Aramızdan ayrılacak oyuncular olacak. Lig için yeterli amaçlarımız için yeterli olmayan bir kadromuz var. Daha geniş bir kadroya ihtiyacımız olacak. Bizi hedefe götürecek transferler yapmak istiyoruz. Biz, takımı ligde tutacak değil hedeflere götürecek oyuncular transfer etmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

Başarısız olduğu taktirde kendisine gelebilecek tepkilerin hatırlatılması üzerine teknik direktör Özat, "100 kere başarısız olsam 101. yi denerim. Elbette eleştiri olacak. Eleştiriden zevk alan birisiyim. Eleştirinin yapıcı olması lazım. Eleştiri rüzgar gibi olursa faydalı olur kasırga gibi olursa faydalı olmaz. 3 tane değerli insanın yardımcılığını yaptım. Başkanımız bana inandı. Bu işe başlamam için 15 tane teknik direktörün yardımcılığını yapmam mı gerekiyor ? Ben kendime güveniyorum. Herkes bir yerden başladı. Futbolu bırakıp antrenörlüğe başlayacak birçok insan var. Denemeden ne olacağını bilemezsiniz. Antrenörlükte bir maratondur. Bu bir ekip çalışmasıdır. Önemli olan ortadaki güven ortamı. Alacağımız sonuçlarla taraftarlarımıza inşallah güzel günler göstereceğiz." ifadelerini kullandı.

Özat son olarak şunları söyledi:

"Bursaspor'un şampiyonluğundan sonra herkes şampiyonluğa inanmaya başladı. Bursaspor bunu 1 yılda değil 3-4 yıllık yapılanmayla başardı. Ligi 12. sırada bitiren bir takımın ilk hedefinin Avrupa Kupaları olması gerektiğini düşünüyorum. Başarının önemi devamlı olmasıdır. Bu sezon Şampiyonlar Ligi'ni gidip, bir sonraki sezon 7. olacaksak, bu sezon 5. olup gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'ne gitmeyi tercih ederim."

Konuşmaların ardından imzalar atıldı ve Ankaragücü'nde Ümit Özat dönemi resmen başlamış oldu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler