Gündem Haberleri

  A’dan Z’ye reform gerekli

  Hürriyet Haber
  11.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay ve Danıştay’ın üye ve daire sayısını artıran paket yasalaşırken, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’den çarpıcı uyarılar geldi. Gerçeker, yargının siyasallaşmasının, her şeyin bitmesi demek olduğunu vurgulayarak, “Yargının A’dan Z’ye reforma ihtiyacı var. Günü kurtarmak için yapılan tedbirler çözüm değildir” dedi.

  Gerçeker, “Düş kırıklığına uğradınız mı?” sorusu üzerine, “Herkesin her isteği olmayabilir. Siyaset öyle istedi yapacak bir şey yok” diye konuştu. Yargıtay’a girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gerçeker, şu değerlendirmeleri yaptı: “Konuya ilişkin daha önce pek çok açıklamada bulunduk. Düşüncelerimiz değişmedi. İstinaf mahkemelerinin de bir an önce faaliyete geçmesini umuyoruz. Vatana millete hayırlı olsun. Yeni gelecek Yargıtay üyeleri belli niteliklere göre seçilecek. Bu nitelikler de belli. Umarım arkadaşlarımız adil bir seçim yapar. Yeni gelen arkadaşlarımız da eminim ki adalet için ellerinden geleni yapacaklardır.

  Siyasallaşma

  Bunları toplum değerlendirecek. Yargının siyasallaşması demek, her şeyin bitmesi demektir. Yargı her türlü siyasetten arınmalıdır. Bu hukukun üstünlüğünün bir gereğidir.

  Hükümete yakın isim

  Öyle bir şey olmamasını umut ediyorum. Yapılacak objektif seçimlerle bunlar söz konusu olmaz. Ayrıca, her gün yargının eleştirildiği haberleri üzülerek okuyorum. Fakat arkadaşlarım fedakarca ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı