Eğitim Haberleri

  995 bin 405 aday YGS’ye girecek

  Hürriyet Haber
  12.01.2015 - 16:48 | Son Güncelleme:

  ÖSYM, 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’ne (ÖSYS) başvuru işleminin yapılması ve sınav/sınavsız geçiş ücretinin ödenerek başvuruların tamamlanması hakkında duyuru yaptı. Duyuruya göre, bu yıl ÖSYS’ye 1 milyon 17 bin 872 aday başvurdu.

  5 Ocak’ta başlayan 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'ne (ÖSYS) başvuru işlemleri, 19 Ocak’ta sona erecek. ÖSYS’ye bu yıl 1 milyon 17 bin 872 aday başvuru yaptı. Bu adaylardan 995 bin 405'i 2015-YGS’ye girmek için, 22 bin 467'si ise sadece sınavsız geçiş için başvurdu. ÖSYM Başkanlığı'nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “Bugün saat 15.00’ten itibaren 2015-YGS’ye girmek için 995 bin 405 aday; sadece sınavsız geçiş için 22 ibn 467 aday olmak üzere toplam 1 milyon 17 bin 872 aday, 2015-ÖSYS’ye başvuru işlemini yaptı. 2015-ÖSYS’ye başvuru işlemini yapan 1 milyon 17 bin 872 adaydan 421 bin 442 aday, sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamladılar. 2015-ÖSYS’ye başvuru işlemini yapan ancak, sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırmadığı için başvurusu henüz tamamlanmayan adayların, 19 Ocak 2015 tarihi mesai saati bitimine kadar sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlamaları ve ÖSYM’nin internet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmeleri önemle hatırlatılır.

  2015-ÖSYS’ye başvuru işlemini yaptığı halde sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırmadığı için başvurusu tamamlanmayan adayların, süresi içinde sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlamaları gerekiyor. Süresi içinde sınav/sınavsız geçiş ücretiniyatırmayan adaylar sınava alınmayacak, sınavsız geçiş hakkından da yararlanamayacaklar. İnternet’ten bireysel başvuru yapacak adayların başvuru ekranında ‘Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir’ açıklamasını mutlaka görmeleri ve başvurularının tamamlanabilmesi için sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan edinmeleri gerekiyor. Bir başvuru merkezinden başvuru işlemi yapacak adayların, ÖSYM’nin internet adresinden edinecekleri Aday Başvuru Formunu, engelli/sağlık sorunu olan adayların ise Aday Başvuru Formu ile birlikte Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurarak başvuru yapacakları başvuru merkezine gitmeleri gerekiyor. Aday bilgilerinin, kısa süre içinde doğru ve eksiksiz olarak sisteme girişlerinin yapılabilmesi için bu durum önem arz ediyor.

  2015-ÖSYS, YGS/LYS ile birlikte yükseköğretim programlarına sınavsız geçiş işlemlerini de kapsamaktadır. 2015-ÖSYS’de sadece kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen mesleki ve teknik eğitim kurumları öğrencileri ve mezunları ile TÜBİTAK’ın katıldığı kılavuzda belirtilen bazı uluslararası yarışmalarda birincilik, ikincilik veya üçüncülük elde ederek kendi alanları ile ilgili sınavsız yerleştirme hakkından yararlanmak isteyen adayların da başvuru süresi içinde başvuru işlemini yapmaları ve sınavsız geçiş ücretini ödeyerek 2015-ÖSYS başvurularını, kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlamaları gerekiyor. Bu adaylardan başvuru süresi içinde 2015-ÖSYS başvuru işlemini yaptığı halde sınavsız geçiş ücretini yatırmayanlar, başvuruları tamamlanmadığından 2015-ÖSYS yerleştirme işlemine alınmazlar.

  Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylardan YGS’ye girmek istemeyip sadece sınavsız geçiş ücretini yatırarak 2015-ÖSYS’ye başvurularını tamamlayan adaylar da, istedikleri takdirde başvuru süresi içinde kılavuzda belirtilen kurallar doğrultusunda YGS’ye girmek için başvuru işlemini yapabilecek ve YGS sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilecekler. Başvuru merkezlerinde yapılan başvuru işlemi sonrası adaya verilen şifre, adayın geçici şifresidir. Adaylar, kendilerine verilen geçici şifreyi 2015-ÖSYS başvuru süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr (Aday İşlemleri Sistemi) internet adresinden değiştirmeli ve başvuru bilgilerini başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden kontrol etmeli. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalı.

  Başvurusunu tamamlayan adaylar, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin internet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) başvuru bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden aday başvuru kayıt bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek özenle korumalı. İnternet üzerinden bireysel başvuru işlemi, 19 Ocak 2015 tarihinde saat 23.59’da, başvuru merkezlerinden başvuru işlemi ise 19 Ocak 2015 tarihinde mesai saati bitiminde sona erecek. Başvuru işlemini bir başvuru merkezinde yapacak adayların, başvuruların son günlerinde başvuru merkezlerinde oluşan yoğunluğu ve kış şartlarını göz önünde bulundurarak başvurularını son günlere bırakmamaları, en kısa sürede başvuru merkezine giderek başvuru işlemlerini yapmaları yararlarına olacak. 15 Mart 2015 tarihinde yapılacak YGS için başvuru kayıt bilgilerine bağlı diğer hazırlık çalışmalarının hemen başlaması zorunlu olduğundan 2015-ÖSYS başvuru süresi uzatılmayacak.”

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı