"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

98 milyon dolara aldığı Park Otel’i 230 milyon dolar yatırımla açıyor

Manifesto’nun ortakları Ozan Özkan ve Selin Bozkurt, Dekar Yapı ve Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu’nun evsahipliğindeki “Patronlar Kulübü” buluşmasında CVK Group Yönetim Kurulu Başkanı Gülşah Çevik’i şöyle tanıttı:

- Park Oteli alıp, CVK Park Bosphours adıyla açılışa hazır hale getiren grubun başkanı.
1989’da Sürmeli Grubu’nun kaba inşaatını yükselttiği, 1994’ten itibaren inşaatı durdurulan, üst katlarının bir bölümü için yıkım kararı alınan Park Otel’in artık açılışa hazır hale geldiğini duyunca Gülşah Çevik’e sordum:
- Park Otel’i ne kadara almıştınız?
- 98 milyon dolara almıştık.
- İnşaata nereden başladınız?
- Oteli yarısına kadar yıktık. Hem sağlamlaştırmak, hem de projemize uygun hale getirmek için yarısına kadar yıkıp, yeniden yaptık.
- Park Otel, açılan davalar nedeniyle epey sürüncemede kalmıştı. Size de dava açıldı mı?
- Girişimler oldu. Ancak, mahkeme kararına uyularak fazla katlar zaten yıkılmıştı. O nedenle sonraki itirazlar çok fren koymadı. Biz de mahkeme kararlarına harfiyen uyduk.
Gülşah Çevik
’le konuşurken, Park Otel’le ilgili arşiv taraması da yaptım. Oteli 2005’te Sami Ofer-Mehmet Kutman ikilisi almış, 2010’da da CVK Group’a satmayı yeğlemişlerdi.
- Oteli bitirmek için ne kadar yatırım yaptınız?
- 230 milyon doları buldu.
- Yatırım bedelini yükselten yoğun mermer ve evyeler dahil altın kaplama kullanmak oldu. CVK Group olarak aslında mermer ve traverten ocaklarımız da var ama iç mimarımız özel mermer istedi. Onun talepleri üzerine Yunanistan’dan çok özel mermer ithal ettik.
- Daha önce turizm ve otelcilik işine girmiş miydiniz?
- Taksim’deki Savoy Oteli almıştık. Orası şu anda CVK Taksim Otel adıyla hizmette. Kendimiz işletiyoruz.
- Park Otel’i de kendiniz mi işleteceksiniz?
- Evet. Adını da CVK Park Bosphours olarak belirledik.
Otelin büyüklüğünün altını çizdi:
- Otelimizin 400 odası var. Apart bölümlerle birlikte oda sayısı 600’ü buluyor. Yani, oda sayısı açısından sanırım İstanbul’un ikinci büyük oteli oluyoruz.
- Oteli ne zaman hizmete açıyorsunuz?
- Artık yavaş yavaş çeşitli bölümlerimizde deneme çalışmaları başladı. Bu yıl açılacak ama henüz tarih netleşmedi.
1989’da Sürmeli’yle başlayıp, yılan hikayesine dönen Park Otel, kuruluş tarihi 1977 olan CVK Group’un 2010’da devreye girip, mahkeme kararlarına uygun yol almasıyla bu yıl hizmete açılacak noktaya ulaştı.
Bakalım CVK Group’a 328 milyon dolara mal olan CVK Park Bosphours, Taksim’e yeni neler kazandıracak?

Vali Konağı, Hakkari halkının kendi evidir

GEÇEN perşembe günü Feshane’deki “Siirt Günleri”nde karşılaştığım LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’e 30 Ağustos-1 Eylül arasında Yüksekova’da olacağımdan söz edince anımsattı:
- Necmettin Kalkan, Artvin Valiliği’nden Hakkari Valiliğine atandı. Kendisi Malatyalı’dır. Gitmişken görüşürsünüz.
Başkanvekilliğini yürüttüğüm Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Vakfı’nın desteğiyle Yüksekova’da düzenlediği “66. Yerel Gazetecilik Semineri” için Van üzerinden Hakkari’ye giderken Vali Necmettin Kalkan’a mesaj attım. 3-4 saat sonra aradı:
- 30 Ağustos töreni vardı. Sonrasında da taziye için bir eve uğradım. Mesajınızı geç gördüm. Hakkari’de misiniz?
- Berçelen Yaylası’na çıkıyoruz.
- Yüksekova’ya geçmeden önce mutlaka Vali Konağı’na bekliyorum.
Hakkari’ye indiğimizde saat 18.00’i geçiyordu ve hava yağmurluydu. Kalkan’ın Vali Konağı’nda verdiği 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonu yağmur nedeniyle erkenden dağılmaya başlamıştı.
Kalkan’la çay içtik:
- Hakkari Valiliği’ne başlayalı 2 gün oldu. Gelmeden önce arkadaşları 30 Ağustos resepsiyonu için aradım. Mekan olarak Orduevi’ni önerdiler. “Farklı yer” sorunca Vali Konağı’nın bahçesinin uygun olduğunu söylediler. Resepsiyonu burada verme kararımı bildirdim. Tüm kesimleri çağırdım.
Resepsiyondaki konuşmasına değindi:
- Gelir gelmez Hakkari sokaklarını yaya olarak, yanımda koruma ordusu olmadan turladım. Cuma namazı için camiye gittim. Vali Konağı’nı da 30 Ağustos Resepsiyonu için konuklarımıza açtım. Burası aslında Hakkarililer’in evidir.
Vali Kalkan’ın “çözüm süreci”yle örtüşen tavrı, bölgede havayı epey değiştirecek gibi görünüyor.

Kromla büyüdü

GÜLŞAH Çevik, CVK Group’un temellerini babası Mahmut Çevik’in 1977’de kurduğu CVK Metal-Madencilik’le attığını vurguladı:
- Neden CVK?
- Çevik soyadından yola çıkılarak türetilmiş bir isim.
Adana, Sivas, Erzincan ve Bursa’da bazı sahaları kapsayan krom lisansları olduğunu belirtti:
- 100 milyon ton dolayında krom rezervimiz var. 30 milyon ton kurşun-çinko rezervine sahibiz. Ayrıca 10 milyon tonluk da mermer ve traverten rezervimiz bulunuyor.
- CVK Group’un yıllık cirosu ne kadar?
- Şu sıralar 150 milyon dolar dolayında. Aslında daha yüksek olduğu dönemler de oldu. Maden fiyatları ciromuzu çok etkiliyor.

X