Dünya Haberleri

DÜNYA

  98 gazeteci ablukayı deldi

  Hürriyet Haber
  07 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Eylül 2000 - 00:01

  KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tarihinde ilk kez uluslararası resmi bir konferansa ev sahipliği yapıyor. Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPC) ve Kıbrıs Türk Basın Konseyi Magosa'daki Salamis Bay Oteli'nde ‘Basında Özgürlüğü Geliştirme’ konulu bir konferans düzenliyor. Rum Yönetimi'nin engellemek için her yola başvuduğu konferansa 20 ülkeden 98 temsilci katılacak. Bugün başlayacak konferansta, özgür basında basın konseylerinin rolü, benzer kurumların yapısı, internet ve medya, basında etik, medyanın kamuoyu üzerindeki etkisi, medya ve insan hakları gibi konularda toplam altı ayrı panel gerçekleştirilecek.

  Türkiye, KKTC, ABD, İngiltere, Avustralya, Finlandiya, Macaristan, İsrail, Mısır, Hindistan, Pakistan, Malezya, Azerbaycan, İran, Yugoslavya, Bangladeş, Moldova, Makedonya, Filistin, Gagavuz, Batı Trakya ve Afrika Birliği Örgütü'nden temsilcilerin katılacağı konferans cumartesi günü yayınlacak sonuç bildirisiyle sona erecek. WAPC'nin Yürütme Kurulu toplantısı ise dün yapıldı.

  WAPC'nin Kuzey Kıbrıs'ta toplanma kararı mayıs ayında Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan Yürütme Kurulu toplantısında teyid edildi. Toplantıya gözlemci olarak katılan Rum ve Yunan temsilciler, karara büyük tepki gösterdiler. Rumlar toplantıyı engellemek için üye ülkeler nezdinde yaptıkları girişimlerden sonuç alamayınca, bu kez doğrudan toplantıya katılacak delegelerle temasa geçti. Rumlar, delegelere Kuzey Kıbrıs'ta demokrasinin olmadığı, insan haklarının ihlal edildiği, toplantıya katılacakların can güvenliğinin tehlikeye girebileceği iddiasında bulundular. Rumların çabaları sonucunda Güney Afrika ve Sri Lanka KKTC'deki toplantıya gelmekten vazgeçti. Bu eğilimde olan bazı ülkeler ise Türkiye ve KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın ısrarlı çabalarıyla ikna edildi.

  Bu arada, WAPC Başkanı eski Hindistan Anayasa Mahkemesi Başkanı P. B. Sawant ve Genel Sekreter Gunasingam önceki gün Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı ziyaret etti. Denktaş WAPC konferansının Kıbrıs'taki gerçeklerin dünyaya anlatılması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı