Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

97 cm'lik boyuyla kulübün neşe kaynağı oldu

Sivas Yiğido Savunma Sanatları Spor Kulübü'nde karate eğitimlerine katılan 97 santimetre boyunda ve 16 kilogram ağırlığındaki Ahat Öztürk (12), kulübün neşe kaynağı oldu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Kilosunun az olması nedeniyle kumite dalında rakip bulamayan Ahat, kata dalında ise rakip tanımıyor.

Kulübün adeta maskotu olan Atatürk İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Ahat Öztürk karateye 4 ay önce başladığını söyledi.

Antrenmanlara katılan bir arkadaşını izlemek üzere salona geldiğini, burada antrenör Mehmet İzyurdu'nun gösterdiği teknikleri yaptığını anlatan Öztürk, “Mehmet hocam aralarından beni seçti, beni seçmeyecek de kimi seçecek. Böylelikle Antrenmanlara gelmeye başladım” diye konuştu.

Başarılı bir karateci olmak istediğini belirten minik Ahat, “Milli maçlara gitmek, derece yapmak ve birinci olmak istiyorum” dedi.

Yıldızlar kategorisinde mücadele ettiğini, boyunun kısa ve kilosunun az olmasından dolayı rakip bulamadığını ifade eden Öztürk, “Kumitede rakibim yok ama katada rakip tanımıyorum” diye konuştu.

Büyüyünce mühendis olmak istediğini anlatan Öztürk, aynı zamanda karate antrenörü olmayı da hedefliyor. Boyunun yaşıtlarına oranla çok kısa olmasıyla ilgili herhangi bir tedavi görmediğini belirten Öztürk, “Para olmadığından gidemedik. Babam bıraktı gitti, tedavi olmak istiyorum” dedi.

Babasının evi terk etmesinin ardından annesi, kardeşi ve babaannesi ile birlikte yaşadıklarını anlatan Öztürk, “Babam geri dönsün, bari dönmüyorsa maçlarımı izlesin. O izlerse daha da başarılı olurum” dedi.

Karate branşındaki hünerlerinin yanı sıra masa tenisi de oynayan Ahat, boyu yetişmediği için masa üzerinde tenis oynuyor. Arkadaşlarının ilgi odağı olan Ahat, yaptığı hareketler ve esprilerle etrafına neşe saçıyor.

ANTRENÖRÜNÜN GÖZDESİ

Antrenör Mehmet İzyurdu, 12 yaşındaki Ahat'ın başarılı bir sporcu olduğunu söyledi.

Ahat'ın 4 ay önce bir arkadaşını izlemek üzere salona geldiğini ifade eden İzyurdu, “Baktım Ahat salonda kenarda çekingen çekingen duruyor ama hareket yapıyor. Becerikli de olduğunu görünce yanıma çağırdım, karate antrenmanlarına katılmak isteyip istemediğini sordum. İstediğini söyleyince de, 'ailene söyle masraflarını karşılayacağım, karateye başla' dedim. Böylelikle Ahat antrenmanlara başladı” dedi.

Normalde küçüklerin hafta sonu gündüz saatlerinde, büyüklerin ise hafta içi akşam saatlerinde antrenman yaptığını belirten İzyurdu, Ahat'ın 4 aylık sürede tüm antrenmanlara katıldığını, hem çalışma azmi, hem de yeteneği sayesinde iyi bir yol kat ettiğini söyledi.

Normalde 4 ayda bir kuşak sınavları yaptıklarını, bu kuşakların beyaz, sarı, yeşil, turuncu şeklinde devam ettiğini dile getiren İzyurdu, “Ahat şu anda sarı kuşakta ama bilgi olarak yeşil kuşak seviyesinde” dedi.

Ahat'ın il genelinde yapılan müsabakalarda kata dalında ikinci olduğunu belirten İzyurdu, 30 kilo ve üzeri sporcuların katıldığı kumite dalına ise Ahat'ın kilosunun yeterli olmadığını ifade ederek, “Ahat 16 kilo, onun için kumitede rakibi yok ama katada kocaman adamları yeniyor. Gayet esnek, teknikleri tam yapabiliyor. Bu yaştaki çocuklarda aynı güzellikte teknik bulmamız zor. Belki boyu ufak ama kasları çok güçlü, 60 tane şınav çekiyor. Her yönüyle, zekasıyla, fiziğiyle, hareketleriyle tek kelimeyle bitirim bir şey” diye konuştu.

Takım arkadaşı Mücahit Erdem ise Ahat'ın salona ilk geldiğinde filmlerden gördüğü karate hareketlerini yaptığını belirterek “Ahat, filmlerde gördüğü döner tekmeleri yapıyordu. Döner tekmeleri siyah kuşaklar bile atmakta zorlanıyor. Ahat gerçekten başarılı bir arkadaşımız” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz