96 gün vergi dairesinde geçecek

Hürriyet Haber
31.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ankara Ticaret Odası (ATO), 2001 yılında mükelleflerin 96 gününün vergi dairesinde geçeceğini bildirdi.

ATO tarafından hazırlanan 2001 yılı mali yükümlülükler takvimine göre, mükellefler ocak ve şubatta 8'er, martta 7, nisanda 8, mayısta 11, haziranda 7, temmuzda 9, ağustosta 8, eylülde 7, ekimde 8, kasımda 9, aralıkta ise 6 gün vergi dairesine gidecek.

ATO Başkanı Sinan Aygün, 2001 yılının 156 gününün tatilde, 96 gününün vergi dairesinde geçeceğini vurgulayarak, 'Tatil günleri hesaba katılmazsa mükellefler neredeyse iki güne bir vergi dairesine giderek 'kutsal' görevlerini yerine getirecekler. Türkiye, eğer fırsat bulursa zamanını çalışarak değerlendirecek' dedi.

Artan vergi yükünün yanısıra, artan vergi çeşitlerinin de ayrı bir sorun haline geldiğini ifade eden Aygün, idari izinlerle birleştirilen tatillerle birlikte vatandaşa ‘tatil ve vergi eziyeti’ çektirildiğini savundu. Aygün, tüm uyarılara rağmen Türkiye'nin bu eski alışkanlığına devam etmesinden rahatsız olduklarını dile getirdi.

ATO'nun çalışmasına göre mükelleflerin 2001 yılında ödeyecekleri vergiler şunlar:

Banka ve sigorta muameleleri vergisi, katma değer vergisi, damga vergisi, ücretlilere ait gelir vergisi, gayrimenkul sermaye iradı, SSK primi, Bağ-Kur primi, motorlu taşıtlar vergisi, 2000 yılı 4'üncü dönem geçici vergi, 2001 yılı geçici vergileri, basit usülde vergilendirilen esnafın gelir vergisi, ticari ve serbest meslek geliri, kurumlar vergisi, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ticaret ve sanayi odaları aidatı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı