950 tekne Türk bayrağı çekti, başvuru bayram nedeniyle 1 Aralık’a uzatıldı

Hürriyet Haber
25.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk sahipli yabancı bayraklı tekne ve gemilerin Türk bayrağına geçişini sağlayan uygulamanın son başvuru tarihi araya Kurban Bayramı’nın girmesi nedeniyle 1 Aralık’a uzatıldı.

Denizcilik Müsteşarlığı’nın internet sitesinde yapılan açıklamada, yabancı bayrakta bulunan Türk sahipli özel teknelerin Türk bayrağına geçerek bağlama kütüğüne kaydolması ve böylelikle ithalde ÖTV ve KDV indirimi tanıyan uygulamanın 30 Kasım itibariyle sona ereceği hatırlatılarak, araya Kurban  Bayramı’nın girmesi nedeniyle bu sürenin 1 Aralık tarihine uzatıldığı belirtildi.
Açıklamada, “Uygulamanın 30 Kasım 2009 tarihinde bitiyor olması sebebiyle özellikle Marmara ve Ege bölgesinde bulunan Liman Başkanlıklarının talepleri karşılayabilmesi için mesai dışında akşam da çalıştığı, bu bağlamda bayram tatilinde de Liman Başkanlıkları açık bulundurularak geçiş ve kayıt  taleplerini karşılayacaklardır” denildi. Maliye Bakanlığı’nın veraset vergisi alınmayacağı açıklamasının ardından Türk Bayrağı’na geçişlerin yoğunlaştığı , 24 Kasım itibariyle yabancı bayraktan Türk Bayrağı’na geçen tekne sayısının 950’yi aştığı, 300 teknenin işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı