Ege Haberleri

EGE

  91'lik şampiyon

  Yaşar ANTER / ZAGREB, (DHA)
  12 Eylül 2013 - 01:10Son Güncelleme : 11 Eylül 2013 - 17:03

  HIRVATİSTAN’ın başkenti Zagreb’te düzenlenen 23. Balkan Veteranlar Atletizm Şampiyonası’na, Bodrum’dan katılan 91 yaşındaki Naci Yıldızhan damgasını vurdu.

  Üç günde üç madalya alıp altı rekor kıran Yıldızhan’ı tribünler dakikalarca ayakta alkışladı.
  Yılın yarısını Bodrum’a bağlı Güvercinlik’te, kalanını ise 45 yıldır Amerika’nın New York şehrinde geçiren Dr. Yıldızhan, 6-8 Eylül arasında gerçekleşen yarışmaların ilk gününde 90-95 yaş kategorisinde 100 metrede 19.94’lük derecesiyle birinci olup Balkan ve Türkiye rekoru kırdı. Naci Yıldızhan ikinci gün 400 metrede 2.58.65, son gün ise 200 metrede 53.88’lik derecesiyle hem birinci oldu hem de yine Balkan ve Türkiye rekoru kırdı.
  İzmir Masterlar Atletizm Kulübü’nden (İZMAK) lisanslı sporcu Yıldızhan, kategorisinde Yunan, Rumen ve Hırvat rakipleri ile yarıştı. 2 çocuk, 4 torun sahibi Naci Yıldızhan’ı ilk kutlayan ise yarışlarda bir an olsun yanından ayrılmayan 71 yaşındaki eşi Füsun Yıldızhan oldu. Yaşıtlarının yürümekte dahi zorlandığı Yıldızhan, tribünlerdeki yaklaşık 800 izleyici tarafından ayakta alkışlandı. Yarışma sonrası birçok genç sporcu hatıra fotoğrafı çektirmek için sıraya girdi.
  80 yıldır koşuyor
  Ortaokul yıllarından bu yana koştuğunu söyleyen Naci Yıldızhan, “ABD’ye yerleştikten sonra maraton koşuyordum. 57 yaşına kadar dünyaca ünlü Newyork ve Boston’un da aralarında olduğu 22 maratonu bitirdim. Yüzlerce yarışmaya katıldım. 4 kez by-pass ameliyatı olmama rağmen koşmaktan vazgeçmedim. Nefesim yettiği yere kadar pistlerde mücadele edeceğim. Bayrağımızı dalgalandırmak ve madalya almak çok hoşuma gidiyor, gurur veriyor. Aldığım madalyaların sayısını hatırlamıyorum. Yaşıtlarıma ve daha gençlere evde oturmamalarını, koşamıyorlarsa mutlaka yürümelerini tavsiye ediyorum. ‘Yaş 70, iş bitmiş’ diyorlar. 91 yaşındayım. Demek ki iş bitmiyormuş. Bu yaşıma rağmen her gün antrenman yapıyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı