Gündem Haberleri

GÜNDEM

  91 yaşındaki gazeteciye Onur Ödülü

  Hürriyet Haber
  06 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Eylül 2000 - 00:01

  51 yıl AP'nin İstanbul muhabirliğini yapan 91 yaşındaki Talia Dona, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı'nca düzenlenen ‘‘2000 yılı yaz sonu yemeği’’nde Onur Ödülü aldı.

  YAŞAMININ 51 yılını gazetecilik yaparak geçirdikten sonra Büyükada'daki evinde yaşamını sürdüren AP'nin (Amerikan Haberler Ajansı) İstanbul eski muhabiri 91 yaşındaki Talia Dona, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı'nca düzenlenen ‘‘2000 yılı yaz sonu yemeği’’nde, mesleğe hizmetleri nedeniyle Onur Ödülü ile ödüllendirildi.

  Törene rahatsızlığı nedeniyle katılamayan Dona'nın ödülünü AP Türkiye Temsilcisi Zeynep Alemdaroğlu aldı. Dona ile birlikte Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Gültekin Samancı ile Türkiye’nin ilk kadın fotomuhabiri Eleni Küreman da Onur Ödülü’ne layık görüldü.

  Eleni Küreman’a da ödül

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Lokali’nde önceki gece gerçekleştirilen toplantıya rahatsızlığı nedeniyle gelemeyen Talia Dona'nın ödülünü Basın Yayın Bölge Müdürü Bülent Uğur'un elinden alan AP Türkiye Temsilcisi Zeynep Alemdar, Dona’nın mesleğine saygılı bir gazeteci olduğunu belirterek, ‘‘Şu anda bile, ilerleyen yaşına rağmen halen bütün gelişmeleri izliyor’’ dedi.

  Onur Ödülü’ne layık görülen Türkiye’nin ilk kadın foto muhabiri Eleni Küreman da rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadı, ödülünü eşi Atilla Küreman, Basın Yayın eski Genel Müdürleri’nden Orhan Taşan'ın elinden aldı.

  Eleni Küreman’nın dört dörtlük bir gazeteci olduğunu belirten Orhan Taşan, ‘‘O zamanlar foto muhabirleri yalnızca fotoğraf çekerdi. Ama o haber de yazardı. Yani gerçek bir foto muhabiriydi. Üstelik alan ayrımı da yapmazdı. Futbol maçlarında 25-30 tane erkek arasında fotoğraf çekerdi’’ dedi.

  Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Gültekin Samancı'nın ödülü ise TGC Başkanı Nail Güreli tarafından verildi. Ömrünün büyük bir bölümünün basınla birlikte geçtiğini belirten Samancı, ‘‘Basına hizmet bir nevi ibadet gibidir’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı