Dünya Haberleri

DÜNYA

  900 bin gönüllü kobay

  Hürriyet Haber
  14 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ocak 1999 - 00:01

  Sadece Fransa’da her yıl 900 bin insanın gönüllü olarak kobaylık yaptığı ve sağlığını tehlikeye attığı açıklandı. ‘Gönüllü’ sözü aslında yerinde değil. Talihsiz ‘İnsan kobaylar’ genellikle maddi açıdan çaresiz olanlar.

  ‘SAĞLIĞINI, vücudunu satıyorsun. Yani bir çeşit fahişesin sen.’ Fransa'da her yıl vücudunu tıbbi deneylere satan 900 bin insandan biri olan 26 yaşındaki Thibault X. kendini böyle tanımlıyor. 6 yıldır insan organizmasının ilaçlara tepkisini ölçmek için kobaylık yapan Thibault 9 gün süren testler için 800 milyon lira aldığını da söylüyor.

  L'Express dergisinde yer alan ‘Kobay hayatı’ başlıklı araştırma-haberde Fransa'da kobay olarak kullanılan gönüllüler konu ediliyor. Çoğu öğrenci veya işsiz olan bu kobaylar para için sağlıklarını tehlikeye attıklarını itiraf ediyorlar. Hayvanların deneylerde kullanılmasına pekçok insan karşı çıkarken, ‘iradesiyle’ kobaylık yapan bu çaresiz insanlara sahip çıkan olmuyor.

  ÇOK ADAY GEREK

  Laboratuvarlar ve hastaneler, 900 bin kayıtlı ‘gönüllü kobaya’ rağmen yine de ‘aday sıkıntısı’ çekiyor. Bir uzmanın dediği gibi ‘her ilacı, her güzellik müstahzarını satışa çıkarmadan evvel insanların üzerinde denememiz gerekiyor.’ Söz konusu kurumların ‘test için aday bulma’ sorumlularının açıklamalarına göre, kobayların ‘gönüllü olma sebebi’ farklı.

  Uzmanların ‘doğrudan bireysel beklentisi olanlar’ adını verdiği küçük bir grup, çaresiz hastalıklarına bu yolla bir mucize ilaç bulmayı umanlar.

  Ezici çoğunluk ise bu testlerden sadece ‘maddi çıkar’ bekleyen, fakir fukara. Yani vücutlarını, sağlıklarını para karşılığı satanlar.

  Ayda 400 müracaata cevap veren Aster laboratuvarı çarpıcı küçük ilanlarla kobay arıyor :

  ‘Kozmetik test. Birer saatlik 2 seans için 300 FF (17 milyon)

  ‘Sigara içmeyen 18-40 yaş erkek aranıyor. 18 gün hastane için 17.000 FF (966 milyon)

  SINIR VAR

  Araştırma etiğini denetleyen 1989 tarihli Huriet kanunu, bir Fransızın bu tip testlerden ayda 25 bin franktan (1.42 milyar) fazla gelir elde etmesini yasaklıyor. Çünkü, kimse yüksek sesle itiraf etmese de, bu kobaylar sağlıklarını, hatta hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Kusma, diyare, halsizlik olağan yan etkiler. Ancak doktorların en çok korktuğu, beklenmedik etkiler, mesela allerjiler. Parkinson ilacını denemek için tedavisine kesilip, ayağa kalkamayacak hale gelen Jean-Pierre testlere devam etmekteki ısrarını şöyle izah ediyor :

  ‘Noel Baba’ya inanmak lazım. Bilimin hep doğru yolda olduğuna inanmak lazım!'  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı