Gündem Haberleri

GÜNDEM

  90 yaşında New York'ta sahnede

  Hürriyet Haber
  10.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doksan yaşındaki devlet sanatçısı Semiha Berksoy, New York Lincoln Center Festivali'nde 'The Days Before' isimli oyunla misafir sanatçı olarak sahneye çıktı. Opera sanatçısı Berksoy, 5 dakika süre ile kaldığı sahnede ünlü besteci Wagner‘in ’Tristan ve İsolde' isimli operasından bir arya seslendirdi.

  Gençlere taş çıkarırcasına 90 yaşında dünyanın en büyük tiyatro salonlarından olan New York State Tiyatrosu'nda 3 bin kişinin ayakta alkışladığı sanatçı sahneyi İsabella Rosselini, Fiona Shaw, Jeremy Geith ve Tony Rendal gibi ünlü isimlerle paylaştı.

  Geçtiğimiz yıl yönetmen Kutlu Ataman, Berksoy'un hayatını 8 saatlik bir video filme çekmiş ve bu film Venedik, İstanbul, Berlin ve Sao Paolo gibi ünlü bianellerde gösterilmişti. Bu filmi izleyerek kendisini keşfeden yönetmen Robert Wilson, Berksoy'u arayarak 4 gün boyunca festivalde sahnelenecek oyununda yer verdi.

  iki yıl önce by pass ameliyatı olan Semiha Berksoy, ‘‘Sanatın yaşı olmaz sahneyi hiç bir zaman bırakmayacağım’’ dedi.

  Tiyatro sonunda verilen partide Tony Rendal ve İsabella Rosselini, Berksoy'un yanına gelerek kendisini tebrik edip bir süre sohbet ettiler.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı