Gündem Haberleri

GÜNDEM

  90 milyarlık sahne beklemeye alındı

  Erol IŞIK
  15.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Spice Girls'ün İstanbul'da kullandığı ve 90 milyar lira değerindeki sahne bir sonraki kapalı salon konserine kadar beklemeye alındı. Spice Girls'ün teknoloji harikası sahnesi, Cannes'da özel olarak hazırlandı.

  İLK canlı konserlerini Abdi İpekçi Spor Salonu'nda veren Spice Girls'ün konseri için yüksek harcamalar yapıldı. İki gecede yaklaşık 20 bin seyirciye seslenen ‘‘Baharat Kızlar’’ın konserleri için kurulan sahne, iki ay önce Cannes'da hazırlandı. Yaklaşık 500 bin dolara mal olan sahne, ilk kez İstanbul'da kullanıldı. Bu sahnede iki ay boyunca prova yapan Spice Girls, önceki geceki konserlerinde müzikseverleri coşturmayı bildi. Dünya turnesine çıkmaya hazırlanan Spice Girls'ün diğer konserlerinin, stadyumlarda yapılması planlanıyor.

  Abdi İpekçi Spor Salonu'ndan daha büyük kapalı salonlar için tasarlanan sahne düzeninde tavan alçak olduğu için, ışıklar sahnenin hemen üzerine konuldu. 25m x 40m alana kurulan sahnenin yüksekliği, 15 metreyi buluyor. Sahnede yer alan teknik donanımın kullanılabilmesi için kurulan sekiz jenaratörden 1,5 gigavolt elektrik sağlandı. 300 robot (hareketli) ışığın kullanıldığı konserde çekimler, 18 kamerayla yapıldı. Sahne üzerindeyse, 12m x 8m ebatlarında ‘‘Jumbotron’’ adlı ekran yer aldı. Konserde kullanılan tüm ekipmanlar İngiltere'den 17 tırla getirildi. Bugüne kadar ülkemizde dünyaca ünlü starların verdikleri konserler arasında, yalnızca Michael Jackson'ın eşyaları 30 tırla taşınmıştı. Normal konserlerde ekipmanlar için 8-9 tır yeterli oluyor. Ayrıca bu konserde, sahne önünde ezilen ve fenalaşan seyirciler için bidonlarla su bulunduruldu.

  210 kişilik prodüksiyon ekibi, 300 kişilik Türk teknik ekibi, 18 kamerayı kullanmak için 80 kişiden oluşan teknik ekip, 10'u yakın 50 yabancı koruma görevlisi konserler boyunca görev yaptı. 12 ve 13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen Spice Girls konserleri için, özel bir sağlık ekibi, 6 Ekim'den 14 Ekim'e kadar aralıksız görev başında bulundu. Bu sağlık ekibinde, ilk müdahale için 10 doktor, müdahale sonrası tedavi için 10 sağlık memuru, 20 teknisyen, 3 ambulans hazır bekledi. Sahnenin kurulması sırasında da iki yabancı görevlinin bacağı, bir yabancı görevlinin de beli kırıldı.

  Suikast ihbarı korkuttu

  İNGİLTERE'de İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) ile ortak çalışan bir terör örgütünün, Spice Girls grubuna İstanbul'da suikast yapacağı ihbarı ortalığı karıştırdı. Abdi İpekçi Spor Salonu'na bomba konulduğu istihbaratı üzerine Baharat Kızlar'ın önceki gece İstanbul'da verdiği ikinci konser 1 saat 15 dakika geç başladı. Konser salonuna gelen bomba imha ekipleri, arama sonunda bir şey bulamadı. 10 bin seyirci ve 3 bin kişilik personel Abdi İpekçi Salonu'nda korkulu dakikalar yaşadı. Geçtiğimiz cuma günü, özel uçaklarıyla saat bildirmeden Fransa'dan gelen Spice Girls grubu bugün Londra'ya hareket edecek ikinci THY uçağıyla dönmeyi planlarken, suikast ihbarını ciddiye alarak, son dakikada program değişikliği yaptı ve dün akşam saat 20.30'da uçakla Kahire'ye hareket etti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı