Gündem Haberleri

  90 kilometre hızla gidin, ölmezsiniz

  Hürriyet Haber
  02.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KARAYOLLARI Genel Müdürlüğü, ölümlü trafik kazalarının azaltılması amacıyla sürücülere ‘‘Yavaş gidin’’ kampanyası düzenledi. Kampanya çerçevesinde Ankara ve Çankırı karayolları pilot bölge seçildi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Ali Helvacı, kazaların azaltılması için şehirlararası yolların bölünmüş yol haline getirileceğini açıkladı.

  Her yıl meydana gelen trafik kazalarında yılda ortalama 5 bin kişinin ölümü 100 bin kişinin de yaralanmasını önlemek için tüm sürücülerin karayollarında en fazla 90 kilometre hızla gitmeleri istendi. Bu amaçla karayolları kenarlarına ‘‘90 kilometre hızla giderseniz güvendesiniz. 110 kilometreyle giderseniz ölürsünüz’’ yazılı bilbordlar asılacak. Sürücüler sürekli uyarılacak. Trafik polisleri de gece gündüz sürekli radarla hız denetimi yapacak. 90 kilometre hız limitinin üstüne çıkanlara ceza yazacak.

  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Ali Helvacı, trafik kazalarında alt yapının da önemli olduğunu vurguladı ve tüm şehirlerarası karayollarının çift şeritli gidiş geliş şeklinde bölünmüş yol yapılmasının planlandığını söyledi. Ankara-Sivrihisar arasında tamamlanan bölünmüş yolu örnek gösteren Helvacı, ‘‘Tabi bunlar imkan meselesi. Bütçeden daha fazla pay ayrılırsa daha fazla yol yapabileceğiz’’ dedi. Helvacı, Karayolları Araç Muayene İstasyonları'nın yetersizliğine de dikkat çekerek, ‘‘Karayolları Araç Muayene İstasyonları'nı önümüzdeki yıla kadar özelleştireceğiz. Böylelikle Avrupa standartlarında muayene yapılacak’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı