Gündem Haberleri

  90 değil, 10 bin asker gönderin

  Uğur ERGAN / ANKARA
  08.11.2001 - 01:47 | Son Güncelleme:

  Afganistan'da Taliban sonrası yönetimin başına gelmesi beklenen devrik Lider Burhaneddin Rabbani'nin Türkiye ile hem askeri, hem de ekonomik alanlarda sıkı işbirliği istediği, bu kapsamda Afganistan'a 10 bin Türk askerinin gönderilmesinden yana olduğu bildirildi.

  Rabbani'nin ve Kuzey İttifakı'nın temsilcisi olan Afganistan'ın Ankara Maslahatgüzarı Elmurad Arghoon, Türkiye'nin Afganistan'a asker gönderme kararının Rabbani'yi son derece memnun ettiğini, ancak 90 olarak belirlenen asker sayının Kuzey İttifakı tarafından yeterli bulunmadığını söyledi.

  YERLERİ DE BELLİ

  Arghoon,
  Türkiye'nin 10 bin asker göndermesi durumunda, Kuzey İttifakı'nın Mehmetçik'in yerleşmesini isteyeceği bölgelerin de çok önceden belirlendiğini söyledi.

  Buna göre Türk askeri, nüfuslarının yüzde 80'i Özbek, Türkmen, Kırgız, Uygur ve Tatar gibi Türk boylarının oluşturduğu ve Afganistan'ın kuzeyinde bulunan şu bölgelere yerleştirilecek: Badahşan, Tahhar, Kunduz, Baglan, Samangan, Balh (Mezar-ı Şerif), Cuzcan, Seriful ve Farya.

  SEZER-RABBANİ BULUŞMASI

  Resmi bir ziyaret için dün Tacikistan'a giden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, bugün Rabbani ile gayrıresmi bir görüşme yapması da bekleniyor.

  Şartlar elverdiği takdirde Duşanbe'ye geçecek olan Rabbani'nin, Kuzey Afganistan'a 10 bin Türk askerinin yerleştirilmesine ilişkin düşüncesini bizzat Sezer'e de aktaracağı bildirildi.

  Afganistan'daki petrol ve altını birlikte işleyelim

  Son dönemde Türkiye'nin Kuzey Irak'ı ilhak etme tartışmalarına da değinen Arghoon, bu konuda da şu görüşü dile getirdi:

  ‘‘Bakın tüm dünya Afganistan'a yerleşiyor. Türkiye de elini çabuk tutmalı. Kuzey Afganistan'dan Pakistan-İran-Afganistan sınırının birleştiği Güneybatı Afganistan'a kadar olan 1500 kilometrelik bir koridor petrol kaynıyor. Bu bölgedeki ham petrol işlenmeyi bekliyor. Aynı şey doğalgaz yatakları için de geçerli. Ayrıca kuzeyde Döşi Taleberfek ve Derei Keyhan bölgeri çok zengin altın madenine sahip. Biz bu zenginlikleri Türkiye ile birlikte işlemekten yanayız.’’

  Asker yollama yetkiniz zaten var

  Devrik Lider Rabbani'nin 10 bin Türk askerinin Kuzey Afganistan'a yerleştirilmesinden yana olduğunu belirten Afganistan'ın Ankara Maslahatgüzarı Elmurad Arghoon, şunları söyledi:

  ‘‘Sayın Rabbani bu düşüncesinde son derece haklı. Zaten Atatürk döneminde Türkiye ile Afganistan arasında yapılmış askeri anlaşmaya göre, Afganistan'ın işgali halinde Türkiye bize asker gönderme yetkisine sahip. Tüm dünya bizi, yani Kuzey İttifakı'nı tanıyor. Bize göre Taliban, arkasına Pakistan'ı almış yabancı bir işgal gücü. Bu nedenle Türk askerini istiyoruz. Norveç bile 200-300 asker yolluyor. Almanya 4 bin asker gönderecek. Almanya, cephede savaşmayacağını söylüyor. 4 bin askerin geniş bir bölgeye yerleştirilmesi planlanıyor. Oysa hem kültür, hem dil, hem dini açısından, bizi her yönüyle en iyi anlayacak olan Türk askeridir.’’
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı