« Hürriyet.com.tr
MENÜ

9 yıllık rüya gerçek oldu

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Burhan Felek Sporcu Kamp Eğitim Merkezi yarın Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü tarafından açılıyor. Yapımına 1991'de başlanan tesis yarım kalmıştı. İnşaat Spor İl Müdürü Vedat Bayram'ın girişimleriyle tamamlandı.

Burhan Felek Sporcu Kamp ve Eğitim Merkezi, sporcu oteli, milli takımlar eğitim merkezi ve konferans salonu bölümlerinden oluşuyor.

Sporcu otelinde 2 kişilik 60 oda, 8 suit oda, 200 kişilik yemekhane, mutfak ve çamaşırhane bulunuyor.

Otelde modern ısıtma, soğutma, havalandırma, müzik yayını sitemleri ve sauna var.

Ayrıca 200 kişilik konferans salonu kamp eğitim çalışmaları için rahat bir ortam sunuyor.

Bu özellikleri ile merkez beş yıldızlı bir otel görünümünde. Merkezin hemen yanında biri kapalı iki havuz, atletizm sahası, pisti ve tenis kortları bulunuyor. Böylece futbol dışında tüm branşlardaki mili takımlar burada kamp yapabilecek.

Belediyeyle protokol

Sporcu oteli inşaatına 1991'de Gençlik ve Spor İstanbul İl Müdürlüğü'nce başlandı.

1993'e kadar 1 milyar 750 milyon lira harcanarak kaba inşaatı bitirildi. Bu tarihten itibaren otel inşaatının tamalanabilmesi için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredildi.

İnşaat 1995 yılında, 7 milyar 200 milyon lira harcandıktan sonra, ödenek yetersizliği yüzünden yarım kaldı.

1998'de İl Müdürü Vedat Bayram'ın girişimiyle Büyükşehir Belediyesi ve Olimpiyat Hazırlık Düzenleme Komitesi arasında bir protokol yapıldı.

Protokol belediyenin, komiteye olan 10 yıllık birikmiş borçlarına karşılık inşaatı tamamlamasını öngörüyordu. Belediye, inşaatın tamamlanması için 411 milyar 443 milyon lira harcadı.

Ülkerspor'dan destek

Bu girişimler tesisin tamamlanması için yetmeyince başka fonlar da bulundu. Otelin tefrişi de Ahmet Cömert Spor Salonu'nun reklam alanları karşılığı Ülkerspor tarafından 200 milyar lira harcanarak tamamlandı. Ayrıca Atatürk Konferans Salonu için 30 milyar Bakanlık fonundan, 18 milyar da İl Müdürlüğü bütçesinden olmak üzere 48 milyar lira harcandı. Tesis toplam 668 milyar 383 milyon liraya maloldu.


Bunları da Beğenebilirsiniz