« Hürriyet.com.tr
MENÜ

9 yıl sonra finalde

Genç Erkekler Türkiye Şampiyonası'nda Tofaş, son üç yılın namağlup şampiyonu Pertevniyal'i 75-64 mağlup etti ve dokuz yıl aradan sonra ilk kez bu kategoride finale yükselmenin sevincini yaşadı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Tofaş'ta Samet Geyik 23 sayı-15 ribaunt-3 asist ile karşılaşmanın yıldızı olurken Doğan Şenli ve Kerem Gülmez rakip potaya 12 sayı bıraktı. Kenan Sipahi de 10 sayı-7 asist ile galibiyette önemli rol oynadı.

Pertevniyal cephesinde ise Yiğit Can Vardal ve Tayfun Erülkü 14'er sayı ile takımlarının en skorer isimleri olurken, Tayfun 14 sayısının yanına 8 ribaunt ve 7 de asist ekledi.

İki takım da ilk hücumlardan boş dönerek mücadeleye başlarken Tofaş'ın ilk sayıları Samet Geyik ve Kenan Sipahi'den geldi. 3. dakika 4-0 Tofaş lehine geçilirken, Doğan Şenli'nin serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla skor 6-0 oldu. Hücumlardan boş dönen Pertevniyal, 4. dakikada da sayı üretmeyi başaramadı. Hücumda organize olmakta zorlanan Pertevniyal ilk sayılarını Ramazan Tekin ile bulurken savunmada da rakibinin hücum ribauntlarına engel olamadı. 7. dakikada Kenan Sipahi'nin basketiyle farkı tekrardan 6 sayıya çıkartan Tofaş, skoru da 4-10 yaptı. Karşılıklı basketlerin ardından farkı korumayı başaran Tofaş, ilk çeyreğin bitimine üç saniye kala sol dipten Efekan Çoşar'ın üç sayılık basketine engel olamayınca fark 4 indi ve ilk çeyrek 10-14 Bursa temsilcisi lehine sonuçlandı.

İkinci çeyreğe Tayfun Erülkü'nün turnikesiyle başlayan Pertevniyal, savunmaya geri dönmekte zorlanınca Tofaş, Samet Geyik ile kolay bir sayı üretti. Ramazan Tekin'in ikinci faulu almasından dolayı kenara alınmasını iyi değerlendiren Tofaş rakip pota altını iyi kullandı ve üst üste sayılar üretti. Samet Geyik'in smacı tribünlerden büyük alkış alırken, 13. dakika 14-22 Tofaş üstünlüğü ile geçildi. Tayfun Erülkü'nün basketleriyle 7-0'lık bir seri yakalayarak önce farkı 1 sayı indiren ardından da öne geçen Pertevniyal'e Tofaş, Samet Geyik'in smacıyla yanıt verirken skordaki üstünlüğünü de tekrardan eline aldı. (25-26) Burak Can Yıldızlı ve Tayfun Erülkü'nün sayılarıyla tekrardan öne geçen Pertevniyal devreyi de 30-28 önde tamamladı.

Üçüncü periyodun ilk dakikalarında da üstünlüğünü sürdüren Pertevniyal, rakibinin hücum ribauntlarına ve Kenan Sipahi'nin üç sayılık basketine engel olamayınca 26. dakikada 38-37 geriye düştü. Kenan Sipahi ile hücumdan üç sayı ile dönen Tofaş, Yiğit Can Vardal'ın basketine engel olamazken bir sonraki hücumda da Kerem Gülmez ile yine üç sayılık basket buldu. Yiğit Can Vardal ve Tayfun Erülkü'nün serbest atış çizgisinden ürettiği basketlerle 28. dakika 44-43 geçilirken, karşılıklı üç sayılık basketlerin ardından skorda eşitlik sağlandı: 46-46 Yiğit Emre Mirza'nın çember altından bulduğu skor ile üçüncü periyot 50-48 Tofaş üstünlüğü ile sona erdi.

Final periyoduna Doğan Şenli ve Samet Geyik'in basketiyle başlayan Tofaş, Pertevniyal'in hücumlardan boş dönmesini iyi değerlendirerek 10-0'lık seri ile 33. dakikada farkı 12'ye yükselterek skoru 60-48'e getirdi. Aradaki farkı korumayı başaran Tofaş, Doğan Şenli'nin smacıyla 36. dakikayı 67-52 önde geçerken Batıkan Demirtoz ve Bulut Altın'ın sayılarıyla son 1:45'e girilirken farkı 10 sayıya düşürdü. Farkı düşürmek adına erken atışlar kullanmayı tercih eden Pertevniyal zaman zaman başarılı olsa da rakibinin sayılarına engel olamayınca Tofaş karşılaşmadan 75-64 galip ayrıldı ve finale yükselen ilk takım oldu.

Salon: 19 Mayıs Spor Salonu
Periyotlar: 10-14, 20-14, 18-22, 16-25
Hakemler: İsmail Keser – Nezihi Soydan
Pertevniyal(64): Bulut Altın 8, Tugay Göçtürk, Murat Can Baş, Batıkan Demirtoz 3, İlker Er, Efekan Çoşar 3, Yiğit Can Vardal 14, Burak Can Yıldızlı 12, Haluk Uykan, Buğra Dülçekçi, Ramazan Tekin 10, Tayfun Erülkü 14
Tofaş (75): Berkan Karaman, İsmail Kerem Gülmez 12, Mert Cenik, Adnan Mustafa, Uğur Dokuyan 9, Samet Geyik 23, Zafer Saba, Burak Burhan 6, Tevfik Aldamar, Yiğit Emre Mirza 3, Muhammed Doğan Şenli 12, Kenan Sipahi 10

Şampiyona, yarın 16.00'da başlayacak TOFAŞ-Fenerbahçe Ülker final karşılaşmasıyla sona erecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz