Gündem Haberleri

GÜNDEM

  9 Türk hacı kayıp

  Hürriyet Haber
  25 Eylül 2015 - 01:15Son Güncelleme : 25 Eylül 2015 - 01:15

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, faciayla ilgili dün basın toplantısı düzenledi.

  Görmez şu bilgileri verdi:

  “İslam toplumlarının başı sağolsun. Tekerlekli sandalyeyle gelenlerle yürüyenlerin karşılaşması sonucunda önce düşmeler, sonra çok büyük bir izdiham olunca maalesef altta kalan hacılar olmuş. O insanların sevki iradesinden sorumlu olan yöneticilerin görevlilerin, sevki idarede ciddi ihmalleri olduğu anlaşılıyor. İki seyahat acentamızın hacıları aynı saatte bu hadise içinde olmuş.”

  Hac faciasının görgü tanığı: İnsanlar birbirinin üzerine basıyordu

  GENÇKEN HACI OLUN

  Görmez ayrıca, “Bu hac ibadeti gençken yapılacak bir ibadettir. 60-70 yaşlarından sonra, tekerlekli sandalyelerle, koltuk değnekleriyle yapılabilecek bir ibadet değildir” dedi.

  Suudi Bakan'dan şoke eden açıklama

  ‘Bir Türk öldü’ iddiası

  Bu arada, İHA geçtiği haberde izdihamda yaralanan Türk hacı Yaşar Tartop’un hastanede öldüğünü iddia etti. Haber alınamayan 18 Türk hacıdan 9’una ulaşıldığı, diğer 9 kişiden ise haber alınamadığı bildirildi.

  9 Türk hacı kayıp Erdoğan, Davutoğlu, Koç ve Demirtaş'tan Mekke'deki faciaya tepkiler

  'KURALLARA UYMADILAR'

  El Arabiya kanalının haberine göre Mekke Emiri ve Suudi Arabistan Merkezi Hac Komitesi Başkanı Prens Halid El Faysal, izdihamdan Afrika kökenli hacı adaylarını sorumlu tuttu. Sağlık Bakanı Halid El Falih de “Birçok hacı, belirlenen programa uymadan hareket etti. Bu kazanın ana nedeni bu” dedi. İzdihamı soruşturmak için komite oluşturulacak.

  9 Türk hacı kayıp

  Etiketler: türk , Hacı , kayıp

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı