ADANA HABERLERİ

'9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü dönüm noktası olsun'

DHA
09.02.2018 - 11:56Son Güncelleme :
DHA

ADANA, (DHA)- YEŞİLAY Cemiyeti Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba, dünya genelinde 1.2 milyar insanın sigara kullandığını belirterek, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü bir dönüm noktası olsun" dedi.
Dünya Sigara Bırakma Günü nedeniyle bir yazılı açıklama yapan Mehmet Aslanbaba, sigara bağımlılarının hem kişiye hem de çevresine verdiği zararlara dikkat çekti.
Dünya Sağlık Örgütü'nün dünyadaki en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu açıkladığını anlatan Aslanbaba, "İstatistiklere göre sigara içmek dünya çapında bir problem ve tahminen her 3 yetişkinden biri sigara kullanıyor. Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık" dedi.

'SİGARADAN KURTULMAK MÜMKÜN'
Sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiren Aslanbaba, sözlerini şöyle tamamladı:
"Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz."

AÖ(BK/   ) (9.2.2018, FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde '9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü dönüm noktası olsun' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı