ANKARA HABERLERİ

9 Şanslı Öğrenci Bilge Kral’ın Memleketini Görecek

IHA
12.09.2015 - 12:29Son Güncelleme : 12.09.2015 - 12:30

KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA AK, BOSNA HERSEK’İN “BİLGE KRAL” LAKAPLI EFSANE LİDERİ ALİYA İZZETBEGOVİÇ İÇİN DÜZENLENEN ŞİİR, KOMPOZİSYON VE RESİM YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN 9 ÖĞRENCİYE BOSNA HERSEK ZİYARETİ HEDİYE ETTİ.

IHA

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Bosna Hersek’in “Bilge Kral” lakaplı efsane lideri Aliya İzzetbegoviç için düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren 9 öğrenciye Bosna Hersek ziyareti hediye etti.
Keçiören Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte hayata geçirdiği “Çağımızı Aydınlatan Değerler” projesi kapsamında gerçekleştirilen “Gençlerin Gözünden Aliya İzzetbegoviç” şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler Başkan Mustafa Ak’ı makamında ziyaret ettiler.
Ziyarete İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil ve öğrenci velileri de katıldı. Bosna Hersek’e gidecek öğrencilere “İyi yolculuklar” dileyen Başkan Ak, “Aliya İzzetbegoviç’in memleketine, bağımsızlık mücadelesi verdiği bölgeye sizleri ziyarete gönderiyoruz. Aliya İzzetbegoviç sadece Bosna Hersek için değil, tüm Müslüman ülkelerde de bilge bir liderdir. İslam dininin doğru anlaşılmasına yönelik çalışmaları ve felsefe alanındaki eserleri ile tanınan bir bilim adamıdır. Aynı zamanda da ülkesinin bağımsızlığı için yoğun mücadele vermiş bir devlet adamıdır. Sizlerin Bosna Hersek’i ziyaret edip tanımaları bizler için çok önemlidir” diye konuştu.
“EMANETİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”
Keçiören’in Bosna Hersek’ten Gorajde ve Srebrenitsa ile kardeş belediye olduğunu hatırlatan Mustafa Ak, “Kültürel ilişkilerimiz çerçevesinde karşılıklı öğrenci alışverişi yapıyoruz. Kardeş belediyemiz Gorajde’de Fatih Sultan Mehmet İslam Kültür ve Eğitim Merkezimiz Bosna’ya yaptığımız önemli bir yatırımdır. Kayseri Camii’sinin yanında olan bu kültür merkezinin yapımını TİKA ve Gaziantep Şahinbey Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdik. Gorajde gazilik ünvanı olan bir yer. Çünkü Bosna direnişinde önemli merkezlerden birisiydi. Burası aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet’in Bosna’ya ilk girdiği Dirina nehrini geçtiği bir bölge” dedi. Srebrenitsa Belediyesi’ne de yatırım desteği verdiklerini ifade eden Başkan Ak, “Osmanlı döneminde aynı devlet, aynı bayrak altında 500-600 yıl birlikte yaşadığımız Bosna’nın tarihi yerlerini de görüp öğreneceksiniz. Rahmetli Aliya İzzetbegoviç vefat etmeden önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Bosna’yı size emanet ediyorum’ demişti. Bu emanetimize sahip çıkmalıyız. Bütün Müslümanlara sahip çıkmalıyız” mesajını verdi.
“OSMANLI ÇATISI ALTINDA KARDEŞÇE YAŞADIK”
Başkan Ak Osmanlı’nın, hakimiyeti altındaki topraklara Müslümanlığı ve adaleti götürdüğünü, ama aynı zamanda asimile etmeden kardeşçe tek çatı altında nasıl yaşanacağının en güzel örneğini de sergilediğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne zaman ki Osmanlı oradan çıktı savaşlar ve zulümler başladı. Dünyada barışın sağlanması açısından da Osmanlı’nın farklı topluluklar arasında kardeşçe yaşamayı nasıl başardığının iyi incelenmesi gerekiyor. Dünya barışı ancak böyle sağlanır. Herkesin kendi inancına ve hukukuna göre yaşama hakkı vardır” dedi. Öğrencilere yaklaşık bir hafta sürecek Bosna Hersek gezisinde öğrendiklerini not etmelerini öneren Mustafa Ak, “Sizlerin arasından geleceğin şairleri, ressamları, yazarları çıkabilir. Orada edindiğiniz izlenimlerinizi yazıya, şiire, resme dökün. Biz de eserlerinizi burada sergileyelim” diye konuştu.
“KÜLTÜREL MİRASIMIZI TANIYACAKLAR”
İlçe Milli Eğitim Müdürü Kılıçgil ise, eğitime ve gençlere verdiği destekten ötürü Başkan Ak’a teşekkür ederek, “Okullarda Yaşayan Değerlerimiz ve Çağımızı Aydınlatan Değerlerimiz projelerimize büyük destek verdiniz. Öğrencilerimizin önemli şahsiyetleri tanımaları bizler için çok önemli. Çocuklarımızı Bosna’ya göndererek kültürel mirasımızı öğrenmelerine vesile oldunuz. Allah sizden razı olsun” dedi.
Öğrenciler de Bosna Hersek ziyaretini hediye eden Mustafa Ak’a teşekkür ederken “Aslında kardeş ülkeyiz, ama biz kardeşlerimizi tanımıyorduk. Sizin sayenizde oralara gidip kardeşlerimizi tanıyacağız” görüşünü dile getirdiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 9 Şanslı Öğrenci Bilge Kral’ın Memleketini Görecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Eylül 2015 tarihinde saat 12 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 9 Şanslı Öğrenci Bilge Kral’ın Memleketini Görecek haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı