« Hürriyet.com.tr
MENÜ

9 puanın sırrı

Teknik direktör Aykut Kocaman, ekibiyle toplantı yaptı, radikal kararlar aldı. Takımının fizik gücünü artırdı, sakatlıklar için özel program uygulattı. Sorunlu olanlarla bire bir konuştu, krizi ustalıkla çözdü. Bu sezon ilk kez üst üste 4 maç kazandırdı. 9 puanlık farkı eritti, zirve yarışına ortak etti.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME
SANKİ F.Bahçe’ye sihirli deynek değdi. Ligin ilk yarısı bittiğinde lider Trabzonspor ile arasında 9 puan fark olan sarı lacivertliler ikinci yarıya fırtına gibi başladı. Üst üste 4 maç kazandı, puan farkını eritti, zirveye ortak oldu, şampiyonluk sözü ağızlara alınmaya başlandı. Peki ne oldu. Aykut Kocaman Antalya’daki devre arasında dümeni iyice eline aldı. Takımını masaya yatırdı. Eksikleri bir bir buldu, çözümleri üretti ve bugünkü Fenerbahçe’yi ortaya çıkardı. 3 Ocak’ta başlayan gelişmeler şöyle yaşandı...

Premier Lig programı

Fenerbahçeli futbolculara devre arasında çalışma programları verilmiş ve hazırlıklar için ön çalışmalar yapılması istenmişti. Bu sıralarda Aykut Kocaman ligin ilk yarısındaki karşılaşmaları izliyor ve kararını veriyordu.
Fenerbahçe fizik olarak iyi durumda değil. Takımın kondisyoneri Alper Aşçı’yı çağırdı ve talimatı verdi; ‘Alper Hoca öyle bir program hazırlamanı istiyorum ki, bu takım ikinci devreye fizik olarak müthiş bir şekilde çıksın.’
Kocaman’ın bu isteği üzerine Aşçı, Premier Lig ekiplerinin düzeyinde özel bir program hazırladı. Bu program sonucunda ligin ilk yarısında 60. dakikadan sonra çöken Fenerbahçe gitti, 60. dakikadan sonra şahlanan bir Fenerbahçe ortaya çıktı.

Karanlık’a özel talimat

Kocaman’ın 2. aşamada özel görevlendirdiği bir isim daha vardı. Kulüp doktoru Ertuğrul Karanlık. Karanlık ile özel bir görüşme yapan Kocaman, “Çok ağır çalışacağız. Çok sakatlıklar yaşanabilir. Futbolcular çok zorlanacaklar. Bu nedenle sürekli oyuncularla diyalog halinde olmanı istiyorum. En ufak zorlanması olanlar antrenmanlara çıkmasın” dedi. Kocaman’ın bu özel isteği Ertuğrul Karanlık tarafından futbolculara da anlatıldı. Bu nedenle kamp boyunca her zorlanan oyuncu 2 gün takımdan ayrıldı ve hiçbir önemli sakatlık yaşanmadı. Oysa sezon öncesi kampında sürekli yaşanan sakatlıklar nedeniyle Aykut Kocaman tam takım halinde çalışma şansı bulamamıştı.

Kupa dönüm noktası

Fenerbahçe, kupada Yeni Malatyaspor’a kaybederken, Aykut Kocaman istifa kararı alıyordu. Teknik patron soyunma odasında, “Olmadı, başaramadık. Fenerbahçe’yi iyi noktalara getiremedik. Hepinize teşekkür ediyorum” diyordu. Kocaman’ın bu duygusal konuşması takımda müthiş bir etki yaratıyordu. Gökhan Gönül tüm takımın toplandığı bir anda takım arkadaşlarına şöyle diyordu; “Hiçbir zaman üzülmemesi gereken bir adamı üzdük. Onun bu sevgisine karşılık veremedik.”
Bu konuşmanın ardından başarı için söz verildi. Antalya maçının ardından her golden sonra Aykut Kocaman’a gidilmesi de futbolcuların hocalarına sahip çıktıklarının bir göstergesi oldu.

Krizler tek tek çözüldü

Santos ile devre arasında yaşanan krizin ardından Kocaman Antalya’da sambacının eski videolarını önüne koydu ve sordu: “Buradaki Santos ile ligin ilk devresindeki Santos aynı kişi mi?” Santos’tan ‘hayır’ yanıtını alınca, “O zaman senden eski Santos olmanı istiyorum” diyerek oyuncusunun sırtını sıvazlayan Kocaman, Brezilyalı’nın yeniden doğmasını sağladı.
Cristian ise kızının rahatsızlığı nedeniyle Brezilya’ya dönmek istiyordu. Oysa Kocaman, Cristian’ın kalmasını istiyordu. Teknik patron, Manisaspor maçı öncesi Cristian’a şöyle diyordu: “Bu gece sahadaki gözüm sen olacaksın. Sen sahadaki en önemli savunma silahım olacaksın” Bu konuşmanın ardından motivasyonu artan Cristian takımının en etkili isimi oldu.

Yönetimin akılcı taktiği takımı ateşledi

FENERBAHÇE’nin son haftalardaki çıkışında, yönetimin yapıcı tavrı da büyük rol oynadı. Yönetici Ömer Temelli, taraftarları organize ederek, sık sık Sancaktepe’deki idmanlara gidip futbolculara destek vermelerini sağladı. Ayrıca, geçtiğimiz hafta içinde Fenerbahçe’de forma giyen eski futbolcular ve basketbolcular Sancaktepe’de takımla bir araya getirildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz