Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

9. kez Guinness rekoru

Datçalı tekvandocu Ali Bahçetepe dün yaptığı denemede önce "1 dakika", ardından "30 saniye"de, kendisine ait olan "en fazla beton blok kırma rekorları"nı yenileyerek bir kez daha Guinness Rekorları Kitabı'na girmeye hak kazandı.

DHA
SON GÜNCELLEME

Cumhuriyet Meydanı'ndaki denemede önce 1 dakika performansını sergileyen 53 yaşındaki Bahçetepe, 6'şarlı gruplar halinde dizilen 4.7 güç hacminde ve 60 X 20 X 7 ölçülerindeki 1080 beton bloğu 1 dakika bile dolmadan, 52 saniyede kırdı. Noter huzurunda yapılan tesbitte 3 bloğun sağlam kaldığı görülürken, kırılan 1077 blok Guinness Rekoru olarak kayıtlara geçti. Bu dalda eski rekor 1 dakikada 888 blokla yine Ali Bahçetepe'ye aitti. Bu performansın ardından yarım saat dinlenen Datçalı tekvandocu, daha sonra 30 saniye rekorunu denedi. 10'arlı gruplar halinde 660 beton blok dizisinin sonuna 25 saniyede ulaşan Bahçetepe'nin, 655 bloğu kırdığı tespit edildi. Ali Bahçetepe bu sonuçla 530 blokla kendisine ait olan rekorunu 655 bloğa çıkarmış oldu. Bahçetepe'nin, tek vuruşta en fazla beton blok kırma denemesi ise, rekor için dizilen blokların devrilmesi yüzünden iptal edildi.

42 yıldır tekvando yapan, kırış dalında 10 dünya şampiyonluğu bulunan "Beton Ali " lakaplı siyah kuşak 5. dan sahibi Ali Bahçetepe, daha önce 7 kez Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti. Son denemeyle birlikte Guinness Rekoru sayısını 9'a yükselten Bahçetepe, Datça Kaymakamı Mustafa Kaya ve ve Tekvando İl Temsilcisi Emine İpek tarafından kupa ve madalya ile ödüllendirildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz