Ege Haberleri

EGE

  9 Eylül'e buruk kutlama

  Taylan YILDIRIM / İZMİR, (DHA)
  09 Eylül 2015 - 18:50Son Güncelleme : 09 Eylül 2015 - 18:50

  9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun 93’üncü yıldönümü art arda gelen şehit haberleri nedeniyle buruk kutlandı. Etkinlikler kapsamında Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu. Konak’ta ise süvari birliklerinin kente girişi ve Hükümet Konağı’na Türk Bayrağı’nı çekme sahnesi canlandırıldı.

  9 Eylüle buruk kutlama

  İZMİR’in işgalden kurtuluş günü olan 9 Eylül, PKK saldırıları sonrasında gelen şehit haberleri nedeniyle buruk kutlandı. 93’üncü yıl dönümü kutlamaları Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Orman ve Şu İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Mustafa Toprak, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile diğer kurum temsilcilerinin anıta çelenk koymalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

  9 Eylüle buruk kutlama

  CHP’Lİ VEKİLDEN TEPKİ

  Çelenk konulması öncesinde Bakan Eroğlu ile CHP Milletvekili Musa Çam arasında kısa tartışma yaşandı. Çam, önceki akşam İzmir’de yerel bir televizyon kanalındaki konuşmasında koalisyon görüşmelerinde CHP’nin tavrını eleştiren Eroğlu’na tepki gösterdi. Musa Çam, Bakan Eroğlu’nu o süreci aynı kanalda karşılıklı tartışmaya davet etti. Protokol üyeleri Konak Meydanı’ndaki tören için alandan ayrıldıkları sırada Muhsin Gökkaya isimli vatandaş, Eroğlu’nun yanına yaklaşıp, “Açılımı kaldırın” diye bağırdı. Bakan Eroğluda, “Kalktı, kalktı. Merak etme” yanıtını verdi.

  SÜVARİLER GURUR YAŞATTI

  9 Eylüle buruk kutlama

  Törenler daha sonra Konak’ta devam etti. Saat Kulesi tarafından alana giren atlı süvariler, Hükümet Konağı’na gidip 93 yıl önce olduğu gibi Türk Bayrağı’nı göndere çekti. Bu anlar törene katılanlar tarafından coşkuyla alkışlandı. Tören İstiklal Marşı okunup, bayrağı göndere çeken atlı birlik komutanına Başkan Aziz Kocaoğlu’nun plaket vermesiyle sona erdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı