Ege Haberleri

  9 Eylül ve Alaybey artık su altında

  İZMİR (DHA)
  23.04.2016 - 12:40 | Son Güncelleme:

  İzmir Körfezi’nde yaklaşık 40 yıl hizmet veren "9 Eylül" ve "Alaybey" yolcu vapurları, yapay resif oluşturmak ve dalış turizmine katkı sağlamak için Karaburun’da Büyükada ve Küçükada açıklarında batırılacak. İzmir’in emektar vapurları, Karaburun Kaymakamlığı’nın "Yapay Resif ve Turizm Amaçlı Batık Projesi" kapsamında, bundan sonra Ege’nin mavi derinliklerinde sualtı yaşamına ve dalış turizmine hizmet edecek.

  9 Eylül ve Alaybey artık su altında

  "9 Eylül Vapuru"nun batırılması için 30 Nisan’da yapılacak törene İzmir Valisi Mustafa Toprak ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu katılacak. Törene katılacak misafirler de batırılış işlemini gezi ve yolcu teknelerinden izleyebilecek. 1 Mayıs’ta batırılacak "Alaybey" yolcu vapurunun batırılması işlemine ise dalış sevdalıları eşlik edecek. Batırılma işleminin ardından Karaburun Belediyesi ve balıkçı kooperatifi tarafından vatandaşlara balık ekmek dağıtılacak.

  İzmir Alaybey Tersanesi’nde 1976 yılında inşa edilen "9 Eylül" ve "Alaybey" vapurları, 40 yıla yakın süre Körgez’de yolculuk yaptı. 2012’de ekonomik ömürlerini tamamlayarak emekliye ayrılan vapurlar İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Karaburun Belediyesi arasında yapılan protokolle, Karaburun Belediyesi’ne tahsis edildi.

  Karaburun Kaymakam Vekili Osman Oğuz Ekşi, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakar ve İzmir Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Ercan, Vali Mustafa Toprak’ı ziyaret edip iki vapurun batırılma törenine davet etti. Kaymakam Osman Oğuz Ekşi, "Karaburun Yapay Resif ve Turizm Amaçlı Batık Projesi ile deniz canlıları için yaşam alanı yaratmak ve dalış turizmi için yeni ve farklı bir destinasyon oluşturmak istiyoruz. Türkiye’nin en gözde tatil yörelerinden biri haline gelen Karaburun, dünyanın dört bir yanından gelecek sportif dalış tutkunlarının da ilgi odağı haline gelecek" dedi.

  Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bakir doğası ve endemik türleri ile Türkiye’nin sayılı güzel yörelerinden olan Karaburun Yarımadası’nın deniz turizmiyle beraber yeni bir kalkınma hamlesi başlatacağını söyledi. Çakır, "Önceki yıllarda Mordoğan mahallemizde gerçekleştirilen sualtı yapay resif projesinde batırılan C-47 uçak batığının ardından gerçekleşen bu proje sayesinde dalış turizmine ve Karaburun’a önemli bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz" dedi.

  Vali Toprak da; "Karaburun’da batırılacak iki gemi sayesinde bir taraftan deniz canlıları için yuva oluşmuş olacak ve deniz dibi canlı hayatını geliştirmiş olacağız, diğer taraftan da turizmi çeşitlendirerek dalış turizmi gibi yüksek değer ve gelir elde etme anlayışı ile yeni turizm destinasyonu oluşturacağız" dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı