"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

9 Eylül’den kalan izler

İzmir’de 9 Eylül’le ilgili önceden de, sonradan da çok şey söylendi, yazıldı. Öncesine bakalım. Mayıs ayında bu tür kutlamalarla ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle, kurtuluş günlerindeki gösteriler kaldırılmıştı. (Ama geçen gün de değindim, bazı yerlerde temsili milis kuvvetlerinin gelişi, mehter takımları gibi gösteriler eskisi gibi sürdü. Yorum farkı mı vardı
neydi) Ben de izlenimlerimi aktarayım. Ama konu İzmir olunca, ortalık ayaklandı. 89 yıldır aksatılmayan, süvarilerin hükümet konağına bayrak asma töreninin iptal edildiği haberi büyük
tepkiye neden oldu. Medya, elbirliğiyle tepkileri yansıttı. Sonunda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kutlamanın eskisi gibi yapılacağını açıkladı, valilik de süvarileri ve bayrak asmayı programa koydu. (O süvariler Konak’a gelecekti, o bayrak çekilecekti.) Ancak gördük ki, bazı arkadaşlarımız, “Biz yazdık, çizdik, yayınladık, doğru bulundu” havasına girdi. Bu olayı asla kimse kendisine yontmasın. Bu değişikliği bana göre, en doğru Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmirli yine yaptı İzmirliliğini” diyerek özetledi.

9 Eylül’den kalan izler

İzlenimler ve sorular
Ve 9 Eylül. İzmirli coşkuluydu, bayraklarla Basmane’den Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Heyecanlı, tepkili gruplar vardı. Meydanın bariyerlerle çevrilip herkesin ortaya alınmaması protesto edildi. Bu arada askerlere sürekli, “Mustafa Kemal’ın askerleriyiz” tezahüratı vardı. Kocaoğlu, konuşmasında İzmirlilerin ev sahibi gibi davranıp tepki göstermemesini istedi. Ama yine de Günay yuhalandı. Sonuçta süvarisiyle, bayrak çekimiyle, fener alayıyla, Türk Yıldızları’nın gösterisiyle coşkulu bir kutlama gerçekleşti. Ve izlenimlerle sorular:
Cumhuriyet Meydanı’ndaki program sanki müsamere havasındaydı, insanlar sonlarda sıkıldı gibi. Siyasi partililer, milletvekilleri böyle zamanlarda neden kendilerine görev biçerler, ön planda olmak isterler. Böyle cçoşkularda protokol çok mu önemlidir? CHP kutlamayla ilgili elinden geleni yapmış mıdır? AK Parti yaşananlardan rahat mıdır? Bazı dernek ve grupları bir yana koyarsak, İzmirliler kutlamayı içine sindirmiş midir?


Didim Barış Parkı böyle düzeltildi!
Didim Altınkum’daki Barış Parkı’ndan bir görüntü vardı, 31 Ağustos’ta burada. (26 Ağustos’ta çekilmişti) Ve de şöyle demişti Serhat Bozkurt: Parçalanmış elektrik panosu bir yıldır bu halde. Panodaki saatlerin hepsi çalışıyor. Çöpler ve restoranların mangal külleri sürekli buraya atılıyor. Her gün binlerce kişinin önünden geçtiği, biraz ötesinde çocukların oynadığı Barış Parkı’nda, büyük bir tehlike arzeden bu durum neden düzeltilmiyor? 5 Eylül saat 10.05 itibariyle aynı yerdeki manzara aynen böyleymiş. Oldukça düzelmiş değil mi? İlgililere teşekkürler!

9 Eylül’den kalan izler


İZSU dikkatine
Bornova Pınarbaşı’ndan aradılar. 7093 Sokak’ta yaklaşık iki haftadır su sızıntısından yakınılıyor. Daha doğrusu bir boru patlağından. Birkaç kez patlağın bildirildiği de söylendi ve “Her şey bir yana suyun boşa akmasına üzülüyoruz” denildi. Bilgilerinize.

5 yıl sonra kaldırım yol parası isteniyor
Bornova Belediyesi, 31 Aralık 2007’de, bizlere sormadan, ihtiyaç olduğu bile meçhul, yol ve kaldırım çalışması yapıyor. 27 Ağustos 2012’de Bayraklı Belediyesi parasını bizden istiyor. Dilekçe mi vermişiz? İmza mı toplamışız? Hayır. İhtiyaç bile değil... Şimdi herkesin kapısına senet vermişiz gibi tebligatı yapan görevli adeta icrayla tehdit ediyor insanları! Amacı ve görevi vatandaşına hizmet olan (yol, kaldırım, park v.b.) belediyelerin keyfi uygulamaları ve harcamaları neticesinde yaptıkları masrafı vatandaşından istemek gibi bir lüksü ve zafiyeti olmamalıdır. Konuyla ilgili bizzat Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın kendi adresine bir sayfa, Bornova Belediyesi’ne bir sayfa mail attım. İnanır mısınız vatandaş yerine koyup dönen olmadı.
Naci İNCİ
Osmangazi - BAYRAKLI


 

X