İZMİR HABERLERİ

9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor

DHA
28.04.2017 - 16:27Son Güncelleme :
DHA

NARLIDERE Belediye Başkan Abdül Batur, 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste yarışmasının tanıtımı için Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi.

 Toplantıya; Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Öğretim Görevlisi Dr. Gani Pekşen, Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Öğretim Görevlisi Erdal Güral, Narlıdere Alevi Bektaşi Kültürünü Tanıtma Derneği Başkanı Mustafa Aslan ve basın mensupları katıldı. Batur, şunları söyledi:

 “Aşık Mahzuni’yi 17 Mayıs 2002 yılında kaybetmiştik. Aşık Mahzuni hayatı boyunca besteleri ile sazıyla sözüyle her zaman ezilen halkın yanında olmuştur. Ülkemizin çok sıkıntılı süreçlerden geçtiği bu dönemde Aşık Mahzuni’yi, onun fikirlerini, değerlerini hiçbir zaman unutturmayacağız ve unutturmaya çalışanların karşısında olacağız. Her yıl olduğu gibi bu yılda tek amacımız Aşık Mahzuni şerifin adını yaşatmak ve yeni ozanlar kazandırmak. Aşık Mahzuni felsefesini ve duruşunu gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bu yılki Aşık Mahzuni anma etkinliklerimize 17 Mayıs Çarşamba günü saat 18.00’da Narlıdere’de Aşık Mahsuni Şerif adına açtığımız parkta konuklarımız, beste yarışmamıza katılan yarışmacılar, Alevi Bektaşi derneklerimiz e vatandaşlarımız ile birlikte düzenlediğimiz anma programı ile başlayacağız. Aynı gün saat:20.30 itibari ile 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması’nın final gecesini düzenleyeceğiz. Bu sene Sayın Sabahat Akkiraz'ı sevenleri ve dinlemek isteyenleri yarışmamızı izlemeye bekliyoruz çünkü kendisi hem konser vermek hem de jüri üyesi olarak bizimle birlikte olacak. Çağımızın Pir Sultan Abdalı olan Mahzuni Şerifi bir kez daha saygıyla anmak için herkesi Narlıdere’ye bekliyoruz."

AŞIK MAHZUNİ RUHUYLA

9. Aşık Mahzuni Şerif Beste yarışması jüri başkanı ve Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Öğretim Görevlisi Dr. Gani Pekşen basın toplantısında yarışmanın detayları ve katılım koşulları ile ilgili bilgiler verdi. Pekşen, “Mahzuni Şerif adını her yıl anmak ve adına beste yarışması düzenlenmesini yalnızca Narlıdere Belediyesi gerçekleştiriyor. Belediye Başkanımızı can-ı yürekten kutluyorum. Bu çok önemli bir yarışma çünkü yarışmaya katılacak olan beste sahipleri Aşık Mahzuni ruhuyla, hayata bakış açısı ve felsefesi ile saz olup, söz olup insanlara ulaşıyorlar. Aşık Mahzuni ve onun değerleri yaşamaya devam ediyor" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

BAŞVURU YOLU

17 Mayıs 2017 Çarşamba günü Narlıdere Atatürk Kültür Merkezinde finali gerçekleştirilecek olan yarışmaya katılmak isteyenlerin Narlıdere Belediyesine eserleri ile birlikte başvurması gerekiyor.  Katılım koşulları ile ilgili detaylı bilgi isteyenler  www.narlidere-bld.gov.tr. İnternet adresinden veya 232 alan kodlu 238 87 44 numaralı telefonlardan gerekli bilgileri alabilirler. 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste yarışması için son başvuru tarihi 08 Mayıs 2017 Pazartesi saat: 17.30. Bu tarihe kadar katılımcıların eserlerini Narlıdere Belediyesine ulaştırmaları gerekiyor. Narlıdere Belediyesi posta adresi Mithatpaşa Caddesi No:447 Narlıdere /İzmir

ÖDÜLLER

9. Aşık Mahzuni Beste Yarışması ödülleri ise şöyle belirlendi.

1'incilik ödülü 5.000 TL, 2.ncilik ödülü 3.000 TL, 3.ncülük ödülü 1.500TL.

Mansiyon dalında 2 kategoride ödül verilecek. Bunlardan Mansiyon bağlama 1.000 TL, Mansiyon ses dalında ise ödül 1.000 TL olacak. Ayrıca finale kalan beş esere 400 TL para ödülü verilecek.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 16 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı