Gündem Haberleri

GÜNDEM

  9 aile ölüm korkusuyla yaşıyor

  Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)
  29.12.2009 - 11:43 | Son Güncelleme:

  ADANA'da 1988 yılında merkez üssü Ceyhan İlçesi olan 6.3 büyüklüğündeki depremde etkilenip, temelinde çökme olan, duvarları çatlayıp hasar gören 4 katlı binada, 9 aileden 50 kişi, ölüm korkusuyla oturuyor.

  Turgutreis Mahallesi 4114 sokaktaki 25 yıllık Ekip Apartmanı’nda oturanlar, günün her anında korku yaşıyor. 1998’deki Ceyhan merkezli meydana gelip, Mersin’de de hissedilen depremde etkilenen binada, orta hasar meydana geldi. Binada oturanlar temelde çökme ve çatlaklar nedeniyle Mersin Valiliği’ne başvurdu. Başvuru Bayındırlık İl Müdürlüğü’ne havale edilince, buradan gelen bir ekip, apartmanda inceleme yaptı. İnceleme sonunda kolonların güçlendirilmesi, takviye kolonların ilave edilmesi tavsiye edilip, bu işlem yapılana kadar binanın tahliye edilmesi yönünde görüş bildirdi.

  Ancak, gidecek bir yerleri ve binayı güçlendirecek imkanı olmayan aileler, evlerinden ayrılmadı.

  Binada yaşamayı sürdüren kişilerden biri olan 40 yaşındaki Cemil İhmal, yetkililerden yardım istedi. 3 çocuğu ve eşiyle birlikte zemin katta oturan Cemil İhmal, binadaki çatlakların her geçen gün büyüdüğünü, geçen süreçte binada inceleme yapan inşaat mühendislerinden oluşan teknik heyetin ‘acil tahliye’ uyarılarına karşılık gidecekleri yer olmadığı için oturmayı sürdürdüklerini kaydeden İhmal, taşınma, binanın iyileştirilmesi ve benzeri konularda hiçbir kurumun kendilerine yardım eli uzatmadığını öne sürdü. İhmal, “Bizim kendi imkanlarımızla binayı tamir ettirecek gücümüz yok. Sadece oluşan çatlakları sıvayarak doldurup kapatıyoruz. Kontrole gelen yetkililer bize sözlü olarak ‘Binanın boşaltılmasıyla size ödenek çıkaracağız’ dediler. O zaman da yine krizler patlak verdi, bizi unuttular. Ne arayan oldu, ne soran. 1-1.5 ay kadar önce gece binadan sesler gelmeye başladı. Akdeniz Belediyesi’ne başvurduk. Bilirkişiler geldi. ‘Bu bizi aşar. Sivil Savunmaya gidin’ dediler. Sivil Savunma’ya gittik, ‘Bizim işimiz değil’ diyerek bizi tekrar Bayındırlık Müdürlüğü’ne yönelttiler. Bayındırlık Müdürlüğü de bizi tekrar Sivil Savunmaya yolladı. Bu bina çöktü çökecek. Çöktükten sonra, insanlar öldükten sonra mı hatırlayacaklar?” dedi.

  Son günlerde bazı komşuların akşamları evde kalmadığını, yaşadıkları korku nedeniyle akrabalarında kaldıklarını bildiren İhmal, “Korku içerisinde yaşıyoruz. 3-4 ay önce çatlakları doldurduğum halde, gece takır takır seslerle, çökmeler meydana geliyor. Bina çöktükten sonra mı yardımımıza koşacaklar? Kim bunun hesabını verecek?” diye konuştu.

  Bayındırlık İl Müdürü Ahmet Sevencan ise, kendilerinin teknik ekip olarak sadece görüş bildirdiğini, ödenek çıkarma konusunda yetkilerinin olmadığını söyledi. Sevencan, binada yaşayanların ruhsat veren belediyelere başvurarak sorunlarını çözmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı