Gündem Haberleri

  8o9

  Merve ERDİL
  26.06.2013 - 15:14 | Son Güncelleme:

   

  TAP’a 10 milyar dolarlık piyango

   

   

   

  10 milyar dolarlık Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ni (TANAP), Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) aldı.

   

  HAZAR doğalgazını Avrupa’ya ulaştırmak için sürpriz bir hamleyle Trans Anadolu Boru Hattı Projesi’ne start veren Türkiye ve Azerbaycan, 10 milyar dolara mal olması bekleyen boru hattının yapımına 2014 yılında başlamayı planlıyor. Gazı Azerbaycan’dan Türkiye’ye taşıyacak dev projenin ikinci etabı, belli bir miktarın da Avrupa’ya taşınması olacak. Şahdeniz 2 Konsorsiyumu, Türkiye sınırından başlayarak, Avrupa’ya gazı taşıyacak şirketi TAP olarak seçti. Resmi karar Cuma günü açıklanacak.


  20 bin kilometre tecrübeye sahip

  TAP, Türkiye’nin Yunanistan sınırında TANAP’a bağlanacak.

  TAP’ın rotası Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, İtalya, İsviçre, Almanya, Fransa ve İngiltere de dahil olmak üzere Güney Doğu Avrupa ve Batı Avrupa’ya doğalgaz tedarikine imkan tanıyor.

  TAP, kendi yatırımcıları ve Şahdeniz Konsorsiyumu yatırımcılarını koruyan güçlü ve sağlam bir yasal çerçeveye sahip.

  Hissedarlarımız dünyanın önde gelen enerji şirketleri olan Norveçli Statoil, Alman E.ON Ruhrgas ve İsviçreli Axpo. Bu şirketler dünya çapında kara ve denizlerde 20 bin kilometrenin üstünde boru hattı geliştirdi. Bu şirketlerin tecrübeleri sayesinde projeyi zamanında bitireceğiz.

  Finansal açıdan baktığımızda, TAP, projenin başlangıç ve inşaat aşamalarında mali rehberlik yapması için Société Générale’i seçti. Société Générale, boru hattının inşası için gereken sermayeyi tedarik etme konusunda etkili olacak.

  TAP’ın önemli bir avantajı da rakibinden 450 kilometre daha kısa olması. Bu projeyi ticari olarak daha uygulanabilir kılıyor. TAP, gaz kaynaklarının çeşitlendirilmesi durumunda kolaylıkla 10 bcm’den 20 bcm’in üzerine ölçeklenebilir.

  Biz de Şahdeniz ortaklarına yüzde 50 hisse alma opsiyonu tanıyoruz.

  TAP’ın ulaştığı nihai pazar İtalya, cazip gaz fiyatları sunuyor ve doğalgazı Avrupa’nın daha batısına taşımak için önemli bir potansiyel taşıyor.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı