« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“89 yıllık eskrim tarihimizin ilklerini yaşadık”

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin, Türkiye'nin 89 yıllık eskrim tarihinin son döneminde ilkler yaşadıklarını belirterek, “Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'nda ve 23 Yaş altı Avrupa Şampiyonası'nda birer bronz madalya ile ilk Avrupa derecelerini elde ettik” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Bilgin, AA muhabirine 2012 Londra Olimpiyat Oyunları sürecine, önce Londra'ya gitmesi muhtemel olimpik sporcuların belirlenmesi ile başlandığını, daha sonra da belirlenen sporcuların teknik ve mental hazırlıkları için üst düzey yabancı antrenörler bulunduğunu söyledi.

Sporcuların antrenörler nezaretinde sıkı bir kamp ve müsabaka programına tabi tutulduğunu Federasyonun da, maddi ve manevi bir takım fedakarlıklarda bulunduğunu kaydeden Müminhan Bilgin, şöyle devam etti:
“Belirli aralıklarla sporcularımızın performans ölçümleri, fiziksel ve fizyolojik testleri yapıldı. Federasyonumuz, olimpik sporcularımız için Spor Genel Müdürlüğü ve Milli Olimpiyat Komitesi'nin desteği ile olimpiyat maaşı ödenmesini sağladı. Olimpiyatlar ciddi bir altyapı gerektirdiği için Yıldız ve Genç sporcularımıza 2016 ve 2020 olimpiyatları için müsabaka ve kamp programları yapıldı, bu programlar titiz bir şekilde uygulandı.”

Sporcuların yoğun müsabaka ve uluslararası kamp programlarıyla rakiplerini tanıma fırsatı bulduğunu, büyükler kategorisinde Uluslararası Eskrim Federasyonu'nun (FIE) belirlediği sıralamada üst sıralara çıktığını, gençlerde ikinci, yıldızlar kategorisinde ise birinci sıraya kadar yükselme başarısı gösterdiğini ifade eden Bilgin, “Uluslararası müsabakalarda 2006 yılında sadece 2 madalyamız varken, 2012 yılı ocak ayından bu tarafa alınan madalyaların sayısı 63 oldu. Bu dönemde, 89 yıllık eskrim tarihimizin ilklerini yaşadık. Yıldızlar Avrupa Şampiyonası'nda ve 23 Yaş altı Avrupa Şampiyonası'nda birer bronz madalya ile ilk Avrupa derecelerini elde ettik” diye konuştu.

-Başarısızlığın nedenleri-

Olimpiyatlara hazırlanmak için uzun vadeli çalışmalar ve projelerin yapılması gerektiğini belirten Eskrim Federasyonu Başkanı, “Olimpik sporcular altyapıdan itibaren yetiştirilmeli ve yıldızlar kategorisinden itibaren başlayan programlar yapılmalı. Yıldızlar ve gençler kategorilerinde son dönemlerde elde ettiğimiz başarılar, bu planlamaların arzuladığımız sonuca ulaşmaya başladığının en büyük göstergesidir” dedi.

Türkiye eskrim tarihinde yıldızlar ve gençler Avrupa Şampiyonası'nda Ilgın Sarban'ın, 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda Ayşe Kravchuk 'un ve İbrahim Ahmet Ant'ın kazandığı madalyaların, yapılan planlamaların önemini ortaya koyması açısından ciddi bir gösterge olduğunu kaydeden Bilgin, şunları söyledi:
“Türk eskriminde uluslararası başarı odaklı adımların geçmişte atılmaması nedeniyle biz göreve geldiğimizden bu yana bu tür adımları atmaya odaklandık. Belli bir aşamaya geldik, ancak Olimpiyat Oyunları'nda yer alabilmek için bu planlamaların çok daha önceden başlatılmış olması gerekirdi. Yine de son 5 yıl içerisinde yaptığımız eğitim planlamaları ve sıkı kamp programları ile tecrübeli antrenörler nezaretinde çalışan sporcularımızın yurt dışı müsabakalarda kazandığı deneyimlerin, 2016 ve 2020 Olimpiyat Oyunları için eskrim sporumuz açısından bir şans olduğunu düşünüyoruz.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler