Gündem Haberleri

  88 gün sonra, hoşgeldin Cüneyt Ünal

  Emre KIZILKAYA
  18.11.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kameraman Cüneyt Ünal, Suriye ordusunun elinde 88 gün süren esaretin ardından özgürlüğüne kavuştu. “Oyuncak değil, babasını isteyen” 1.5 yaşındaki kızı, endişeyle dolu üç ay yaşayan eşi ve her hafta İstanbul’daki Suriye Konsolosluğu önünde toplanarak kamuoyuna onu unutturmayan arkadaşları mutlu. Şimdi sıra Cüneyt’in çalışma arkadaşı muhabir Beşar Fehmi Kadumi’de...

  Cüneyt Ünal, 17 yıldır CNN Türk, TRT Türk ve Kanal 6 gibi birçok ulusal kanalda profesyonel haber kameramanı olarak çalışmış bir gazeteci.

  Türkiye Haber Kameramanları Derneği, Ünal’ın geçen yıl Libya’da çektiği görüntülere ‘’Yılın En İyi Haber Görüntüsü’’ ödülünü vermişti.

  Ünal geçen yaz bu kez El Hurra televizyonu adına içsavaşı haberleştirmek üzere Suriye’ye gitti.

  Türk kameraman, aynı televizyonunun muhabiri olan Ürdünlü Beşar Fehmi Kadumi ile birlikte, muhaliflerin Halep'te orduyla girdiği çatışmaları görüntülüyordu.

  21 Ağustos’ta Suriye ordusunun tutukladığı Ünal, 27 Ağustos’ta Suriye rejimi yanlısı bir televizyona çıkarıldı.

  Suriye televizyonu onu “terörist” gibi sundu dünyaya. Üstelik kötü muamele görmüş gibiydi ve en azından işkence tehdidi altında olduğuna şüphe yoktu.

  Türk kamuoyunun konuya giderek duyarsızlaştığını düşünen çalışma arkadaşları, Suriye’nin İstanbul Başkonsolosluğu her hafta toplandı.

  Suriye, meslektaşlarımızı geri ver” yazılı pankartlar taşıyıp “Terörist değil gazeteci” diye slogan attılar.

  Twitter’da “#FreeBasharandCuneyt” etiketiyle konuya dikkat çektiler. Facebook'ta örgütlendiler.

  Türkiye’de Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), dünyada Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) başta olmak üzere meslek örgütleri, Ünal’ın gazeteciliğine "kefil" oldu; Ankara’ya ve Şam’a üstüste çağrılar yaptılar. (Bkz. Gazeteci Cüneyt Ünal bir aydır tutsak. Ya siz?)

  GÖP, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a 8 Eylül’de, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurumlara ise 10 Eylül’de birer mektup göndererek Ünal ile Kaddumi'nin derhal serbest bırakılmasını istedi.

  Hürriyet’ten Fatma Aksu’ya konuşan Ünal’ın ve Kadumi’nin eşleri, her zil çaldığında kapıya koşan çocuklarının “oyuncak değil babalarını istediğini” anlatıyordu.

  Ünal’ın henüz 1.5 yaşındaki kızı Sahra şimdi mutlu. Kadumi’nin 5 yaşındaki kızı Zehra’nın endişeli bekleyişi ise sürüyor.

  Cüneyt Ünal’a “hoşgeldin” diyen arkadaşları, 21 Ağustos’tan bu yana hiç haber alınamayan Kadumi’nin nerede olduğunu soruyorlar şimdi...

  İnşallah Zehra da babasına kavuşacak...

   


  * Hürriyet Gazetesi Dış Haberler Şefi Emre KIZILKAYA’nın iletişim bilgileri ve bloguna http://about.me/emrekizilkaya adresinden ulaşılabilir. Ayrıca: http://www.twitter.com/ekizilkaya

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı