İZMİR HABERLERİ

86. İEF'nin teması enerji

DHA
09 Haziran 2017 - 12:51Son Güncelleme : 09 Haziran 2017 - 12:51

86. İEF'nin teması enerji

DHA

İZMİR Enternasyonal Fuarı (İEF), 18-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında kapılarını 'Enerji' ana temasıyla açmaya hazırlanıyor.

Partner ülkenin Rusya Federasyonu olarak belirlendiği 86. İzmir Enternasyonal Fuarı, enerji temasıyla birçok farklı ülkeden gelen yeni ürünleri ziyaretçilerle buluştururken; özel sektör temsilcilerinin buluşmasına ortam hazırlayacak. Rusya, İzmir Enternasyonal Fuarı'na; başta 'enerji' olmak üzere, 'tarım', 'metal ve makine', 'yatırım ve finans', 'turizm' ve 'kimya' sektörleriyle yatırım yapmak ve her iki ülkenin ticaret hacmini geliştirmek amacıyla gelecek. Elektrik ve doğalgaz üretiminde dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Rusya, Enerji Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve Federal Bakanlık ile birlikte İzmir Enternasyonal Fuarı'nın her boyutuna güçlü bir katılım sağlamaya hazırlanıyor.

TÜRKİYE'DE ENERJİ YATIRIMLARI

2016 Mart ayında yatırımların yüzde 65'ini termik santraller oluştururken 2017 Mart ayı verilerine göre termik santral yatırımları yüzde 7 olarak gerçekleşti. İlki 1998 yılında İzmir'de kurulan rüzgar enerji santralleri (RES), Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle verimli bir enerji üretim kaynağı olarak yer alıyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 17'lik oranla enerji yatırımları kapsamında yer alan RES'ler 2017 Mart ayı yatırımlarında yüzde 43 olarak en fazla paya sahip. 2016 Mart ayı enerji yatırımları verilerinde yüzde 9'luk payla kayıtlara geçen Hidroelektrik santralleri (HES) yatırımları ise 2017'de yüzde 39'a yükseldi. Alternatif enerji yatırımları arasında bulunan çöp, biyogaz, atık ısı ve jeotermal enerji yatırımları ise yüzde 11'lik bir paya sahip. Hidroelektrik santralleri, ısıtma amaçlı biyokütle, termal güneş ve jeotermal enerji kullanımı, Türkiye'de enerji üretimine katkıda bulunan başlıca yenilenebilir enerji kaynakları haline geldi.

Jeotermal potansiyeli ile dünyada yedinci sırada yer alan Türkiye, üretim kapasitesinde ondördüncü sırada yer alıyor. Son yıllarda Türk enerji sektöründe, jeotermal ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimi de etkili olmaya başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü'nün Mart 2017 Aylık Enerji İstatikleri Raporu'na göre; ülkede tüketilen enerjinin yüzde 55'i doğalgaz, yüzde 24'ü elektrik.

Elektrik üretiminin yüzde 35'i doğal gazdan sağlanırken; yüzde 17'si ithal kömürden, yüzde 15'i barajlı hidroelektrik santrallerden, yüzde 13'ü linyitten, yüzde 9'u  akarsu hidroelektrik santrallerinden ve yüzde 6'sı rüzgardan elde ediliyor.

ENERJİDE TÜRK-RUS İLİŞKİSİ

Bakanlık verilerine göre ülkemiz doğalgaz tüketiminin yaklaşık yüzde 99'unu ithal ediyor. Son 10 yıl içinde, dünyada doğalgaz talebinin Çin'den sonra en fazla arttığı ikinci ülke konumunda bulunan Türkiye'nin 2015 yılında ithal ettiği 48.4 milyar metreküplük doğalgazın yaklaşık yüzde 55.3'ü Rusya'dan, yüzde 16.2'si İran'dan, yüzde 12.7'si Azerbaycan'dan, yüzde 8.1'i Cezayir'den ve yüzde 2.6'sı Nijerya'dan temin edildi.

Türkiye Almanya'dan sonra Rusya'nın en çok doğalgaz ihraç ettiği ikinci ülke konumunda.

2014 yılında Türkiye Rusya'dan 27.4 milyar metreküp doğalgaz satın alırken, son on yılda Türkiye'nin doğalgaz tüketimi iki katından daha fazla arttı. 1984 yılında başlayan Türkiye-Rusya doğal gaz işbirliği, günümüzde Mavi Akım ve Trans Balkan boru hatları aracılığıyla devam ediyor. Yapım aşamasındaki Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi ile iki ülke enerji ticaretinin gelişmesi bekleniyor.

FUARIN ÜRÜN GRUPLARI

Güneş Enerjisi, Rüzgar Enerjisi, Jeotermal Enerji, Hidrolik Enerji, Dalga Enerjisi, Biyokütle Enerji, Enerji Üretim Sistemleri, Isıtma-Soğutma-İklimlendirme- Havalandırma, Ar-Ge Merkezleri, Teknoparklar, Elektrik-Elektronik Teknolojileri, Yapı Malzemeleri ve İnşaat Teknolojileri, Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi, Motosiklet-Bisiklet ve Yan Sanayi, Dayanıklı Tüketim Malları, Yazılım Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Gıda Ürünleri ve Teknolojileri, Tarım ve İlaç Sanayi, Medikal ve Kimya Teknolojileri, Yerel Yönetimler, Eğitim ve Eğitim Teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren firmalar fuarda yer almaya hazırlanıyor.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 86. İEF'nin teması enerji haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:12
  • Akşam
   20:12
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı