GeriSpor "84 sporcudan 44'ü bayan, helal olsun"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"84 sporcudan 44'ü bayan, helal olsun"

"84 sporcudan 44'ü bayan, helal olsun"
refid:20513155 ilişkili resim dosyası

Geceye katılan Gençlik ve Spor Bakan Suat Kılıç, kürsüde yaptığı konuşmada, 2012 Londra Olimpiyatları öncesinde vize alan 84 sporcunun 44'ünün kadın sporcular olduğunu belirterek, "Helal olsun!" dedi.

"Polonya'yı, Rusya'yı, voleybolda dünyada marka ülkeleri dize getiren kızlarımız, Londra Olimpiyatları'ndan ilk üçte demiyorum, inşallah altın madalyayla, gururla, şanla, şerefle dönecekler"

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ve Olimpiyat Oyunları sponsoru P and G tarafından düzenlenen 'Özel Olimpiyat Gecesi' Conrad Hotel'de yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da katıldığı gecede, olimpiyatlarda Türkiye'ye madalya kazandıran ve Londra Olimpiyat Oyunları'na katılacak sporcular bir araya geldi. TMOK'un gelecek dönem stratejik planının paylaşıldığı gecede, P and G'nin TMOK ile birlikte gerçekleştireceği, "Okulumdan Olimpiyat Oyunları'na" projesinin tanıtımı yapıldı.

Bakan Suat Kılıç, yaptığı konuşmada, gecenin TMOK, olimpiyat camiası, spor yazarları, spor adamları, bugüne kadar dereceye giren şampiyon sporcular ile 2012 Londra Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil edecek şampiyon sporcuları bir araya getirdiğini belirtti.

Türkiye'de spor gündeminin çok hızlı değiştiğini ifade eden Kılıç, A Milli Bayan Voleybol Takımı'nın olimpiyat vizesi almasının, futbolun gölgesinde kaldığına değinirken, şunları söyledi:

"Pazar günü o kadar önemli bir hadise yaşandı ki. Fakat play-off maçları gündemimizi meşgul etti ve bu kadar önemli bir hadise geride kaldı ve bu nedenle bir taraftan üzüldük. Keşke bir başka günde yaşansaydı da o coşkuyu tüm Türkiye yüreğinde yaşasaydı diye düşündürten bir gelişmeydi bu. A Milli Bayan Bayan Voleybol Takımı'mız, 1960 yılından bu yana ilk defa takım halinde olimpik branşlarda ülkemizi olimpiyatlarda temsil etme hakkını kazandı. Voleybol Federasyonu'nu, federasyon başkanını, sporcularımızı, teknik heyetimizi, milli takıma sporcu veren kulüplerimizi kutluyor, tebrik ediyorum. Belki pek çoğunuz o karşılaşmaları izlediniz ama salonda izlemenin keyfi bir başkaydı. Polonya'yı, Rusya'yı, voleybolda dünyada marka ülkeleri dize getiren kızlarımız, Londra Olimpiyatları'nda ilk üçte demiyorum, inşallah altın madalyayla, gururla, şanla, şerefle dönecekler."

Türkiye ile birlikte 12 ülkenin katılımıyla kadın basketbolunda Londra Olimpiyatları eleme müsabakalarının Ankara'da yapılacağını ve 5 ülkenin burada olimpiyat vizesi alacağını ifade eden Bakan Suat Kılıç, "12 ülkeden biri Türkiye. Ben inanıyorum ki 5 ülkeden biri de Türkiye olacak. Kadın Basketbol Milli Takımı'mız inşallah Londra'ya katılmaya hak kazanacak. Voleybolda ihtimal 8'de 1'di. Basketbolda ise ihtimal 12'de 5. Yüzdesi voleyboldan çok daha yukarılarda. Kızlarımızın yüreğindeki o vatan aşkı, millet aşkı, kadında simgelenen doğurganlıkla ve onun beraberinde gelen bereket, inşallah basketbolda da kızlarımızın Londra Olimpiyatları'na katılması imkanını beraberinde getirecek" dedi.

Bakan Kılıç, Türkiye'nin herkesi gururlandıran Dünya Salon Atletizm Şampiyonası gibi büyük uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yaptığını belirterek, önemli bir mücadele sergilendiğini söyledi.

Bu organizasyonların yapılabilmesi için gereken spor tesislerini yetiştirebilmenin olağanüstü mücadelesini ve zamana karşı yarışını verdiklerini dile getiren Kılıç, "En son 9-11 Mart 2012 tarihinde İstanbul Salon Atletizm Şampiyonası'nı gerçekleştirdik. Başlangıçta Sinan Erdem Spor Salonu düşünülmüştü ama Dünya Basketbol Şampiyonası'nın orada yapılması, salon yapısının değişmesi nedeniyle bu şampiyona için müstakil bir atletizm salonu yapmak icap etti. Türkiye'nin, Türk müteahhitlik sektörünün, Türkiye'deki siyasal ve ekonomik istikrarının gücünün, nereden nereye geldiği, o salonun 3 gün önce müsabakaya hazır hale getirilmesiyle apaçık ortadadır" şeklinde konuştu.

Mersin'de 2013 yılının Haziran ayında Akdeniz Oyunları'nın gerçekleştirileceğini hatırlatan Suat Kılıç, "Orada 4-5 ay önce temelini attığımız eserlerin neredeyse kaba inşaatları bitmiş durumda. Akdeniz Oyunları, Yunanistan'da yapılacaktı. 4 yıl boyunca Yunanistan, ekonomik krizin Avrupa'daki geri etkilerinden dolayı tek adım atamayınca sadece 2 yıl kala bu organizasyon Türkiye'ye teslim edildi. Biz stadyum dahil 18 tane yepyeni tesisin inşaatına devam ediyoruz. Bunları yetiştireceğiz. Bir yandan tesisler, bir yandan uluslararası organizasyonlar yaparken, bu tesisleri anlamlı kılacak olan sporcuları yetiştirmeye devam edeceğiz" dedi.

2008 yılında 68 sporcuyla Türkiye'nin olimpiyatlara katıldığını, şu anda ise 84 sporcunun 2012 Londra'ya gitme hakkı kazandığını kaydeden Kılıç, bu rakamın daha da yukarılara çıkacağını belirtti. Olimpiyat vizesi alan 84 sporcuyu kutlayan Kılıç, "Bu ardada devam eden eleme müsabakaları var. 12 ülkeden 5'inin Londra'ya katılma hakkını kazanacağı basketbol elemeleriyle birlikte değerlendirildiğinde, kuvvetle muhtemeldir ki Türkiye'nin Londra'da madalya için yarışacak sporcu sayısı 100'ün üzerine çıkacak. Bu başarı Türk spor camiasının, spor adamlarımızın ve federasyonlarımızındır. Türk sporuna emek veren herkesin, spor kamuoyunun, spor medyasının, spor yazarlarının, antrenörlerin, hocaların, okulların ve spora destek sağlayan hükümetin de bu işte bir miktar payı vardır. Tüm paydaşları kutluyorum, tebrik ediyorum" diye konuştu.

Paralimpik oyunlarının yalnızca bir spor organizasyonu olmadığını, meselenin sosyal yönünün de bulunduğunu ifade eden Kılıç, (İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın) felsefesine hizmet eden bir boyutu olduğunu dile getirirken, Paralimpik Oyunları'na katılmaya hak kazanan sporcu sayısının 73 rakamına ulaştığını ve bunun da önemli bir başarı olduğunu vurguladı.

Londra Olimpiyatları'na katılma hakkını elde eden 84 sporcundan 44'ünü kadın sporcuların oluşturduğunun altını çizen Kılıç, "Helal olsun!" dedi.

Anadolu'da zaman içinde yanlış yorumlanan, "Elinin hamuruyla erkek işine bulaşma" şeklinde bir söz olduğunu hatırlatan Suat Kılıç, kadın sporcuların bu sözün yanlışlığını ifade eden en güzel örneklerden biri olduğunu ifade ederek, "Basketbol takımımız da olimpiyatlara katılma hakkını elde eden 5 takımdan birisi olursa, erkeklere çok büyük fark atacaklar. 'O eller her işe girebilir' diyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de son dönemde spora büyük yatırım yapıldığını aktaran Kılıç, Spor Genel Müdürlüğü'nün ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'nın spor için finansman oluşturmak üzere geceli gündüzlü çalışma içinde olduğunu kaydederek, "2012 yılında federasyonlarımıza 256 milyon lira kaynak aktardık. Geçen yıl bu rakam yaklaşık aynı düzeydeydi. İki yıllık bir dönemde sadece federasyonlara kullandırdığımız kaynak, yarım milyar lira. Eski rakamla yarım katrilyon. 2012 yatırım programı çerçevesinde 352 tane spor tesisini inşa ediyoruz. Bunların 18 tanesi stadyum" dedi.

Kılıç, Türkiye'de kapalı yüzme havuzu bulunmayan il bırakmayacaklarını, 73 gençlik merkezi, atletizm pistleri, veledromlar inşa ettiklerini kaydederek, "Tüm bunlar gençlerimiz için, Türkiye için. Her şey insanımız için. Bu çabalar, bu emekler sizlerin katılımıyla daha büyük anlam kazanacak. Sponsorların ve paydaşların elini taşın altına koymasıyla çok daha büyük anlam kazanacak" diye konuştu.

TMOK Başkanı Uğur Erdener, konuşmasının ardından Suat Kılıç'a Türkiye'nin 2020 Olimpiyat Oyunları'na adaylığı anısına plaket sundu. Kılıç, plaketi alırken, "Bütün aday ülkeler arasında olimpiyat adaylığı başvurusu başbakanı tarafından imzalanan ve başbakanın verdiği destek sayesinde tüm kurumları bu sürecin arkasında olan tek ülkeyiz. Bu plaketi şahsım adına değil Türkiye Cumhuriyet Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan adına alıyorum" şeklinde konuştu.

Bakan Kılıç, olimpiyatlarda Türkiye'ye madalya kazandıran sporculara gecenin sonunda plaket verdi. Kılıç, daha sonra 2012 Olimpiyat Oyunları'na katılacak sporcular ve eski şampiyonlarla fotoğraf çektirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle