Gündem Haberleri

  %83 Ana dilim Türkçe

  ANKA
  22.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eğitim-Sen’in, 26 ilde 781 kişiyle yüz yüze görüşerek hazırlandığı ‘eğitimde anadil kullanımı’ çalışmasına göre, halkın yüzde 83.1’i anadilinin Türkçe olduğunu belirtti.

  EĞİTİM-Sen, eğitimde anadilin kullanımı ve çift dilli eğitim çalışması kapsamında hazırladığı “Halkın tutum ve görüşleri Türkiye taraması 2010” araştırmasının sonuçlarını, basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. 26 ilde 781 kişiyle yüzyüze görüşülerek hazırlanan çalışmaya göre halkın yüzde 83.1’i anadilinin Türkçe olduğunu belirtirken, yüzde 16.9’u Türkçe’nin dışında başka bir dilin anadili olduğunu söyledi. Anadilinin Türkçe olmadığını söyleyen vatandaşların yüzde 11.3’ü anadilinin Kürtçe, yüzde 3.2’si Zazaca, yüzde 2.1’i Arapça olduğunu ifade etti. Anadilinin Lazca, Çerkezce, Abazaca, Arnavutça, Romence ve Gürcüce olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 1.2 oldu. Ankette anadilin yüzde 95 oranla evde öğrenildiği anlaşıldı.
  Araştırmada, Türkçe dışındaki anadillerinin ikamete göre yayılımına bakıldığında Kürtçe’nin Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da yoğun, Ege, Marmara, Akdeniz’de belirli oranda, Zazaca’nın Güneydoğu, Doğu Anadolu, Marmara ve Akdeniz’de yaklaşık olarak eşit oranda, Arapça’nın Güneydoğu, Akdeniz ve Ege’de yaklaşık olarak eşit oranda, Balkan-Kafkas Dilleri’nin de Marmara, Karadeniz ve Akdeniz’de yaşam alanı bulduğu belirtildi.
  Alternatifi değil
  Araştırmada, “Türkiye’de anadilin eğitime dahil edilmesiyle ilgili olarak resmi dilden tümüyle vazgeçileceği algısının yaratıldığı” savunularak, “Oysa anadilin eğitim sistemine dahil edilmesi, herhangi bir ülkedeki resmi dilin eğitimde kullanılmasının alternatifi olmak zorunda değildir. Aksine anadilin eğitimde kullanılması, ikinci dili öğrenme ve o dilde eğitim becerilerini geliştirmeye hizmet edebilir” denildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı