Gündem Haberleri

  81 yaşında kimliği oldu, nikah kıydırdı

  Tuncay BAYAR/AHLAT (Bitlis), (DHA)
  05.08.2009 - 16:33 | Son Güncelleme:

  BİTLİS’in Ahlat İlçesi'nde kimliksiz ve kayıtsız yaşayan 5 çocuk, 25 torun sahibi Ethem Bulak, 81 yıl aradan sonra kimliğine kavuştu. Bulak, kimliğini alır almaz eşi 80 yaşındaki Dilşah Bulak'a resmi nikah kıydı.

  81'lik gelin ve damadın nikah töreni yapıldı. 81 yaşındaki Ethem, gelin Dilşah'ın ayağına basarak mutluluğunu ilan etti. Nikaha katılan Kaymakam Bilal Şentürk, çiftlere evlilik cüzdanını vererek, mutluluklarının devamını diledi.

  Ağrı'nın Diyadin İlçesi'nden 60 yıl önce göçederek Ahlat İlçesi Serinbayır Köyü'ne yerleşen Ethem Bulak, Güzelsu Köyü'nden Dilşah Bulak ile resmi nikahsız evlendi. Bu eviliklerinden 4 erkek, 1 kız ve 25 torun sahibi oldu. Ancak Ethem Bulak'ın nüfus cuzdanı olmadığı için çocukların kaydı da anne üzerine yapıldı. Kimliksiz ve kayıtsız 81 yıl yaşayan Ethem Bulak, geçen yıl Şubat ayında Nüfus Müdürlüğü'ne başvurarak kaydının yapılmasını istedi. Bunun üzerine Nüfus Müdürlüğü de hakkında hazırlanan dosyayı Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. 21 Temmuz 2009 tarihinde Türk vatandaşlığına karar verilerek, kendisine nüfus cüzdanı verildi. Kimliğine kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Ethem Bulak, ilk işi olarak da eşi Dilşah'a resmi nikah yaptırmak oldu.

  Köydeki nikah törenine Ahlat Kaymakamı Bilal Şentürk ile Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban katılarak şahitlik yaptı. Ethem Bulak, nikah sırasında eşi Dilşah'ın ayağına bastı. Çiftin nikah memuruna ‘evet' demesi ardından, okuma-yazma bilmeyen çift nikah defterine parmak bastı. Gelin-damat davetlilerle birlikte halay çekti. Kaymakam Bilal Şentürk, şöyle dedi:

  “Bu değerli büyümüz maalesef vatandaş olarak da bir nüfus cüzdanına sahip değildi. Bu yönüyle ve vatandaşlık haklarından yararlanma anlamında pek çok mahrumiyet yaşıyordu. Bu durum tespit edilip gerekli prosedürler tamamlanmak suretiyle resmi olarak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmuş oldu. Tabi resmi nikahı da olmadığı için resmi nikahı da kıyılmış oldu. Yıllar sonra da olsa bu nikah merasiminde onlarla beraber olduk. 60 yıl birlikte bir ömür geçirmişler. Umarım bu merasimin ardından, 60 yıl daha beraber olurlar.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı