Gündem Haberleri

GÜNDEM

  800 eşcinsel turist Kuşadası'na sokulmadı

  Hürriyet Haber
  07 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 07 Eylül 2000 - 00:01

  Bir günlük tur için gemiyle Kuşadası'na gelen 800 gay, polis tarafından ilçeden kovuldu. Esnaf ve turist rehberleri polisin bu tutumuna isyan ederken, tur sorumlusu ‘‘O zaman Bülent Ersoy'u da sahneden indirsinler’’ dedi.

  İSRAİL'den yola çıkan ve çoğunluğu ABD'lilerden oluşan 800 gay turisti taşıyan Tura Gemi Turizm Acentası'na ait Olympie Vuyager adlı gemi, dün saat 14.30'da Kuşadası Limanı'na demir attı. ‘Aykırı’ turistler, daha sonra kendilerini Efes antik kentine götürecek 25 otobüse binerek Selçuk'a doğru yola çıktı. Otobüslerden 17'si Selçuk'a giriş yaptı. Grubun arkasında kalan 8 otobüs ise, ilçe sınırında polis tarafından durduruldu. Talimatın İçişleri Bakanlığı'ndan geldiği belirtilerek turist otobüsleri limana geri döndürüldü. Efes'i gezen diğer grup da dönüşte polis engeliyle karşılaştı.

  İlçeye GİREMEDİLER

  Gayler, otobüslere doldurularak limana getirildi. Kuşadası merkezine girerek alışveriş yapmak isteyen turistlere izin verilmedi. Sabahın erken saatlerinden itibaren kalabalık gay grubunu bekleyen turist rehberleri ile esnaf uygulamayı protesto etti. Limana gelen Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan da, organizatör Johathan Evrin'le görüşerek turistlerden özür diledi. Johathan Evrin, geçen yıl gelen gay grubunun sorun yaşamadığını belirterek, uygulamanın Türkiye'ye yakışmadığını söyledi. Turistleri taşıyan gemi programını bozmadı. İstanbul'a doğru yola çıktı.

  Tura Gemi Turizm Acentası Kuşadası yetkilisi Figen Ayan, Emniyet Müdürlüğü ile Kaymakamlık arasında mekik dokuduğunu, Kaymakam Hayrettin Altunok ve İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Erdönmez'den net cevap alamadığını söyledi.

  ‘‘Bu bir rezalet, böyle bir olay olamaz. Bundan sonra Amerikalı turist gelmez. Gayler, travestiler toplum ahlakına aykırıysa o zaman Bülent Ersoy'u da sahneden indirsinler’’ dedi. Gazetecilerin gümrük sahasına girmesine izin verilmedi.

  Turistlerle birlikte Efes'ten dönen rehberler ve limanda toplanan esnaf uygulamayı protesto etti. Türk milleti ve devleti adına turistlerden özür dilemek zorunda kaldıklarını belirten rehberler, emri verenleri istifaya çağırdı. Rehberler, ‘‘Kuşadası'nı bitirip bizim ekmeğimizle oynamaya kimsenin hakkı yok’’ diye bağırdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı