Gündem Haberleri

GÜNDEM

  8 ülkeyle konuşup çözelim

  ANKARA
  15 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ocak 2011 - 00:51

  11 bakanın istifasıyla hükümeti düşen Lübnan Başbakanı Saad Hariri, dün Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi.

  Yaklaşık 2 saat süren görüşme sonunda konuşan Erdoğan, Lübnan’daki boşluk uzamadan hükümet sorununun çözülmesi gerektiğini belirtti, bunun için 8 ülkeyle görüşmeler yapılacağını söyledi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Lübnan ile ilgili telefon diplomasisi başlattıklarını belirterek, bu görüşmeler sonunda 8 ülkenin katılımıyla toplantılar yapılacağını söyledi. Erdoğan, Lübnan’daki boşluk uzamadan demokratik bir çözüm bulunması gerektiğini bildirdi. Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile Başbakanlık Konutu’nda görüşen Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. AK Parti İl Başkanları toplantısında da Lübnan ile ilgili düşüncelerini aktaran Erdoğan şunları söyledi:

  Sarkozy’den beklenen telefon

  “Şu anda geniş bir çalışmanın içindeyiz. Bu süreç içinde önceliklerimiz var. Önceliklerimizin ilk adımı, bugün yapacağımız telefon görüşmeleridir. Katar ve İran ile görüşmeler yapacağız. Hafta içinde veya bu görüşmelere göre ABD, Fransa, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar, Suriye, Lübnan ve Mısır’ın katılacağı bir dizi toplantı başlatmayı düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili Sarkozy’den bir telefon geleceği söylendi. Sayın Sarkozy’le de bir görüşme yapacağız. Bu görüşmeden sonra da süratle atılması gereken adımlar var. Çünkü Lübnan’da da cumhurbaşkanının oradaki gruplarla görüşmeleri olacak. Temennimiz odur ki Lübnan’daki bu boşluk uzamasın, normale dönsün.

  Ortak çaba  gerektirir

  Lübnan’daki hükümet bunalımının diyalog ve istişareyi ön plana çıkaran demokratik ve katılımcı yöntemlerle çözümlenmesi için tüm ilgili tarafların çabalarını arttırması gerekir. Tarafların tam bir sorumluluk bilinciyle hareket etmesine ve Lübnan’ın ortak çıkarlarını her türlü mülahazadan üstün tutmalarına ihtiyaç vardır. Mahkemeyle ilgili zıtlaşmanın Lübnan’ın iç huzurunun sağlanması ve komşularıyla ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde kaydedilen gelişmelerin geri çevrilmesine izin verilmemelidir. Bulunduğumuz noktada bölge ülkelerinin ve uluslararası toplumun önde gelen aktörlerinin Lübnan’daki hükümet bunalımının süratle giderilmesi için ortak çaba ortaya koymaları gerekiyor.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı