8 milyon doları benim Mercedes'le götürdüler

Hürriyet Haber
17 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Eylül 2000 - 00:01

EGEBANK'ta başlayan ilk tutuklama olayında adı geçen Vanspor eski Başkanı işadamı Ömer Gülüştür, ‘‘Benim adıma alınan 8 milyon dolar krediyi, benim Mercedes'imle Egebank'ın eski sahibi Murat Demirel'e götürdüler’’ dedi. Bu kredi olayıyla ilgili olarak tutuklanan tek yönetici Özgen Tamuman oldu.

TASARRUF Mevduat Sigorta Fonu tarafından el konulan Egebank'la ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 8 milyon dolarlık kredi aldığı gerekçesiyle savcılık tarafından ifadesine başvurulan Vanspor eski Başkanı, işadamı Ömer Gülüştür, kendi adına bankadan çekilen kredinin Yahya Murat Demirel'e verildiğini söyledi. Bankadan 1 kuruş bile almadığını savunan 'Fırıldak Ömer' lakaplı Gülüştür, banka görevlilerinin imzalattıkları boş kağıtları kullanıp çektikleri 8 milyon doları kendi Mercedes otomobilini kullanarak Yahya Murat Demirel'e aktardıklarını iddia etti.

Müteahhitlik yaptığını belirten Ömer Gülüştür, Şişli Cumhuriyet Savcılığına verdiği ifadesinde Sarıyer'de 1 trilyon lira karşılığında 500 dönüm arazi alarak üzerinde inşaat yapmayı düşündüğünü söyledi. Gülüştür asıl mağdurun kendisi olduğunu öne sürerek, şöyle konuştu:

‘‘Harmak firmasının sahibi Haluk Türkmen'i 1987'den beri tanırım. İki şahısa ait ve Sarıyer'de inşaat yapmaya müsait 500 dönüm bir arazi vardı. Bu şahıslar arasında anlaşıp arsayı 1 trilyon liraya almıştım. Bunun 200 milyarını peşin kalanı ise 4 taksitle ödeyecektim. Ödemeler bitince arsanın tapusu bana geçecekti. Ancak bu arada deprem oldu. İzmit bölgesindeki petrol şirketlerimde yangın çıktı. Ekonomik sıkıntıya düştüğüm. Arsanın parasının tamamını ödeyemedim. Ortak aramaya başladım ve Haluk Türkmen'e gittim ve ortaklık teklif ettim.’’

3 MİLYON DOLAR İSTEMİŞTİK

Egebank'tan sadece 3 milyon dolar kredi istediklerini kaydeden Gülüştür, ‘‘Bunun 2 milyon dolarını arsa için 1 milyon dolarını da diğer işler için harcayacaktık. Ben kredi çıkartmak için Egebank yöneticileri ile görüşmeler yaptım. Ege Gayrimenkul'ün yöneticisi Melih Bey'le görüştüm. Ancak arsa hisseli ve imar durumu karışık olduğu için Melih Bey olaya sıcak bakmadı’’ dedi.

TAMUMAN DEVREYE GİRDİ

Daha sonra mahkeme tarafından geçtiğimiz günlerde tutuklanan Egebank Kredi İzleme ve Hukuk İşleri Grup müdürü, avukat Özgen Tamuman ile görüştüğünü kaydeden Ömer Gülüştür, ‘‘Tamuman'a durumu anlattım. Kredi karşılığında arsayı ipotek ettirebileceğimi söyledim. Kendisi bana Harmak firması ile ilgili dosya getirmemi istedi. Bu olayı Haluk Türkmen'e anlattığımda dosyayı hazırladı. Dosyayı Özgen Bey'e teslim ettim, 3 gün sonra Özgen Bey'le tekrar biraraya geldik. Kredinin verilebilmesi için ipotek karşılığı ve Murat Demirel'in de bu olaya sıcak bakması gerektiğini söyledi’’ diye konuştu.

SÜLEYMAN DEMİREL'E GİTTİM

Murat Demirel'in krediye onay vermesi için ‘‘yakın dostluğum var’’ dediği 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştüğünü kaydeden Gülüştür, şöyle devam etti:

‘‘Süleyman Demirel'i makamında ziyaret ettim. Kendisine durumu anlatıp, destek rica ettim. İstanbul'a döndüğümde Özgen Tamuman banka sahibinin kredi olayına sıcak baktığını belirtti. Bankanın kredi izleme ve hukuk işlerinde görevli Murat Budanaz'ı çağırdı. Budanaz'ın getirdiği evrakları bana veren Özgen Bey bunları tamamlamamı istedi. Evraklar ile birlikte Haluk Türkmen'in yazıhanesine gittim. Evrakları doldurup imzaladıktan sonra Murat Bey'e tekrar götürdüm. Bu sefer 3-4 tane kadar Egebank antetli boş evraklara imza atmamı söyledi. Bunları imzaladım. Boş olmasının sebebini sorunca kendilerinin evraklardaki boş yerlere talimat yazacaklarını söylediler. 3-5 gün sonra Özgen Bey'in yanına giderek kredinin ne olduğunu sordum. Yönetim kuruluna sunduklarını yakında kredinin verileceğini söyledi.’’

3 ÇUVAL PARA

Kredinin çıkmasını beklerken Dedeman Oteli'nde olduğu bir gün Murat Budanaz'ın kendisini telefonla arayıp bir saatliğine otomobilini istediğini belirten Gülüştür, bunun üzerine otomobili şoförüyle birlikte Egebank genel müdürlüğüne gönderdiğini kaydetti. Şoförünün daha sonra banka merkezinden otomobile 3 çuval para konulduğunu, Esentepe Nimet Abla Camii'nin arkasında bir yere gittiklerini söylediğini belirten Gülüştür, bu olayın üzerinde fazla durmadığını ifade etti. Gülüştür, ‘‘Bu olaydan 3 gün geçtikten sonra Murat Budanaz'ı aradım. Kredinin ne olduğunu sorduğumda, kendisi en kısa zamanda ödeme yapacaklarını söyledi. Ancak krediyi beklerken devlet tarafından bankaya el konuldu. Hemen Özgen Tamuman'ı aradım. Bana kredi işinin olacağını ve paranın ödeneceğini söyledi. Daha sonra Murat Budanaz beni bankaya çağırdı ve bazı kağıtlar vererek bankaya ihtarname çekmemi söyledi. Kağıtlarda 8 milyon dolar kredi kullanılmış görünüyordu’’ dedi.

Demirel'den ‘krediyi kullandık, öderiz’ yanıtı

8 MİLYON dolarlık kredinin kendisi adına Murat Demirel tarafından kullanıldığını anlaması üzerine Murat Demirel'i aradığını kaydeden Ömer Gülüştür, ‘‘Murat Demirel, 'O krediyi biz senin adına kullandık. Parayı çektik. Ama en kısa zamanda bu parayı sana ödeyeceğiz' dedi. Daha sonra Haluk Türkmen'in avukatlarının yaptığı tesbitte paranın benim adıma bankadan çekildiğini öğrendim. Boş olarak imzalayıp verdiğim kağıtlar kullanılarak kredi çekilmiş. Bu para halen Murat Demirel' dedir. Sonra görüştüğümüzde Murat Demirel, bana çek verebileceğini hatta bu para karşılığı Denizli, Mersin, Marmaris de arazilerinin olduğunu bunları verebileceğini söylemiştir. Ben kabul etmedim, nakit istedim. Babası Şevket Demirel de konuyu biliyor. Şimdi Egebank vermediği krediyi benden istiyor’’ dedi.

İmza bana ait değil

ŞİŞLİ Cumhuriyet Savcılığı'nın Egebank'ta ‘zimmet ve zimmete iştiraksuçuyla başlattığı soruşturmada sanık olarak ifadesi alınan Egebank yönetim kurulu üyesi ve hukuki işlerden sorumlu genel müdür yardımcısı Ümit Öndeş, Ömer Gülüştür adına çıkarılan 8 milyon dolarlık krediyle ilgili yönetim kurulu kararındaki imzanın kendisine ait olmadığını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı