8 milyar YTL batırdınız 81 milyar YTL ödeyin

Esma ÇAKIR/İSTANBUL
22.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi, dün 10 saat süren duruşma sonunda, İmar Bankası’nı 8 milyar zarara uğrattıkları iddiası ile aralarında Bahattin Uzan’ın da bulunduğu 5 sanığa toplam 81 milyar YTL para cezası verdi.

TÜRKİYE’nin en büyük zimmet davası, İstanbul Adliyesi’nde, dün gece saat 01.00’de karara bağlandı. İmar Bankası’nın 8 milyar zarara uğratılmasıyla ilgili davada, aralarında Bahattin Uzan’ın da bulunduğu 5 sanık toplam 81 milyar YTL para cezasına çarptırıldı. Mahkeme Başkanı kararı yazdırırken, "Türk bankacılık tarihinin en büyük ve dünya bankacılık tarihinin sayılı zimmet davalarından biri" ifadesini kullandı. Adabank davasından 5 yıl 10 ay, İmar Bankası davasından 17 yıl 2 ay hapse mahkum edilen ve 500 bin YTL karşılığı tahliye edilen Bahattin Uzan, duruşmada "Tek suçum Uzan soyadını taşımak" dedi. İstanbul 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Adabank’ın zarara uğratılması davasından 10 saat sonra kararı açıklanan İmar Bankası davasında 5 hapis, 17 beraat kararına hükmedildi.

UZAN TALİMATI İLE:

Önceki gün 15.30’da başlayan duruşmaya, suç tarihinde bankanın yönetim kurulu başkanı olan tutuklu Bahattin Uzan, Genel Müdür Hilmi Başaran, Merkez Yatırım Genel Müdürü Mustafa Akar, Mali Kontrol Müdürü Yeşim Öztürk, Genel Müdür Yardımcısı Tacettin Pak ile 10 tutuksuz sanık katıldı. Sanık avukatlarının 6 saat süren savunmasının ardından Hilmi Başaran, suça konu olan muhasebe işlemlerinin Kemal Uzan’ın talimatları doğrultusunda, dava sürerken yaşamını yitiren genel müdür yardımcısı Sadık Karagöz tarafından yapıldığını öne sürdü. Bahattin Uzan da, "Aslında en dramatik sanık benim, çünkü Uzan soyadını taşıyorum. Uzan soyadını taşımayan 3 kişinin burada olmayışı zorluk çıkardı. Adil karar vereceğinize inanıyorum. Vereceğiniz tüm kararlara katılıyorum. Suçsuzum, beraatımı ve tahliyemi istiyorum" dedi.

SUÇ ÖRGÜTÜ:

Mahkeme Heyeti, suç örgütüne üye olmak suçundan 5 sanığı, 1 yıl 8’er ay hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca Hilmi Başaran, BDDK tarafından çeşitli tarihlerde gönderilen ve kendisinin bilgisi dahilinde olduğu anlaşılan talimatlara aykırı şekilde, özellikle İmar Bankası Off-Shore’a kaynak aktarma, off-shore mevduatını banka mevduatına dönüştürerek, banka yükümlülüklerini artırıp talimatlara aykırı davrandığı, bu şekilde bankanın hakim ortağı Kemal Uzan ve İmar Bank Off-Shore’a yarar sağlamak suretiyle bankayı 655 milyon 764 bin 520 YTL zarara uğrattığı vurgulandı. Bu nedenle de Başaran "düzeltici, iyileştirici ve kısıtlayıcı önlemleri almamak suretiyle talimatlara aykırı davranmak" suçundan 3 yıl 4 ay hapis ve 2 milyar 732 milyon 355 bin 166 YTL para cezasına çarptırıldı.

KEFALET İLE SERBEST:

Duruşma esnasında su isteyerek yüksek tansiyon ilacını alan Bahattin Uzan’ın yaşlılığı, sağlık durumu ve verilen ceza göz önüne alınarak 500 bin YTL kefalet karşılığında tahliyesine karar verildi. Heyet, Tacettin Pak ile Yeşim Öztürk’ün de tahliye edilmesine, Mustafa Akar ile Hilmi Başaran’ın tutukluluklarının devamına hükmetti. Üye Hakim Sevil Tosun, Erol Hürbaş, Yaşar Avni Güral, Birol Çilingir, Gürol Demirkol ve Çiğdem Karakoç’un beraatlerine ve 3 tutuklu sanığın tahliyesine karar verilmesine muhalefet şerhi koydu.

Bahattin Uzan 500 bin YTL’yi ödeyemedi hapisten çıkamadı

İMAR
Bankası’nın içini boşalttığı ve Kemal Uzan’ın suç işlemek kurduğu örgüte üye olduğu iddiasıyla 17 yıl 2 ay 20 gün hapis ve 19 milyar 426 milyon 377 bin 822 YTL adli para cezasına çarptırılan Bahattin Uzan, 500 bin YTL kefaleti ödeyemeyince hapisten çıkamadı. Uzan’ın avukatı Emin Canacankatan, "Paramız yok ki ödeyelim. Tüm malvarlığına tedbir konuldu. Bu nedenle mahkemeye, kefaletin düşürülmesi yönünde bir dilekçe vereceğiz. Şimdi bu dilekçeyi hazırlıyoruz" dedi.

Parayı ödemeyen hapis yatacak

İNFAZ
Kanunu’na göre 109 milyon YTL’ye kadar olan adli para cezaları, 3 yıl indirimsiz hapis cezasına çevriliyor. Bu miktarın üzerindeki para ise kamu borcu olduğu için vergi dairesince sanıklardan tahsil ediliyor.

İmar Bankası’nda hangi sanık ne kadar para cezası ödeyecek

Hilmi Başaran: 21 milyar 247 milyon 261 bin 415 YTL.

Bahattin Uzan: 19 milyar 426 milyon 377 bin 822 YTL

Mustafa Akar:
19 milyar 426 milyon 377 bin 822 YTL.

Yeşim Öztürk: 19 milyar 426 milyon 377 bin 822 YTL.

Tacettin Pak: 1 milyar 820 milyon 883 bin 587 YTL.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı