DİYARBAKIR HABERLERİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

AA / Süleyman Umut Gürhan
23.02.2015 - 17:01Son Güncelleme :
AA / Süleyman Umut Gürhan

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Dünya Kadın Yürüyüşüne ev sahipliği yapacağız" dedi.

Kışanak, DTK'da duzenlediği basın toplantısında, dünyadaki farklı kadın örgütlerinin yer alacağı Dünya Kadın Yürüyüşü'ne ev sahipliği yapılacağını söyledi.

Dünya Kadın Yürüyüşü'nün 6 martta Nusaybin'de, 7 martta ise Mardin'de gerçekleştirileceğini Kışanak, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde ise Dünya Kadın Yürüyüşü'nün Diyarbakır'da miting ve dans gösterisi yapacağını söyledi.

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle paneller, yürüyüşler, mitingler, kültürel etkinlikler ve ekolojiye duyarlılık eylemleri yapılacağını belirten Kışanak, "Bu seneki 8 Mart etkinliğine dünyadaki bütün kadın örgütlerinin temsilcilerinin katılacak olması heyecanımızı ve coşkumuzu arttırdı" dedi.

Dünya Kadın yürüyüşünün önemine dikkat çeken Kışanak, şöyle konuştu:

"Dünyada kadın hareketleri yüzünü Rojava'ya dönmüştür, Rojava'daki kadın devrimini yakından takip ediyorlar. Dünyadaki kadın hareketleri ve örgütleri Rojava'daki kadın devriminden güç ile moral alıyorlar. O nedenle bu 8 Mart'ta burada olmak istediler. Bu dünya kadın hareketiyle bütünleştiğimiz, gündemlerimizi ortaklaştırdığımız duygularımızı birleştirdiğimiz bir süreç olacak. Biz onlardan, onlar bizden güç alacak. Küresel bir kadın etkinliğine ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşıyoruz."

Dünya Kadın Yürüyüşünün koordinatörleriyle toplantılar yapıp hazırlıkların tamamlandığını kaydeden Kışanak, şöyle konuştu:

"Burada ortaya çıkarttığımız özgürleşme imkanını, kadın devrimini tüm dünyayla paylaşarak büyüteceğiz. Bütün kadınların meydanlarda, sokaklarda olması bu eylemlerin ve etkinliklerin öznesi olarak, yapıcısı, kurucusu olarak yer alması gerekiyor. Kadın katliamlarını, cinayetlerini, kadına yönelik şiddeti durdurmak için mitinglerde yürüyüşlerde olalım. Daha özgürlükçü, eşitlikçi bir yaşamı kurmak için 8 mart etkinliklerine güçlü bir şekilde katılalım."

DBP İl Eş Başkanı Hafize İpek ise Dünya Kadın Yürüyüşünün farklı ülkelerden 2 bin 200 organizasyonun dahil olduğu uluslararası bir kadın dayanışma ağı olduğunu söyledi.

Dünya Kadın Yürüyüşü'nün beş yılda bir 8 mart ve 17 ekim tarihlerinde dünya genelinde eylem düzenlediğini belirten İpek, "Dünya Kadın Yürüyüşü, yaptığımız toplantıyla Kobani direnişini selamlayarak, 'Bütün kadınlar özgür oluncaya kadar yürüyeceğiz' şiarıyla 4. eylem yılını Nusaybin'de başlatma kararı aldı. Diyarbakır'daki etkinlikten sonra kitle, Antakya'ya uğurlanacaktır" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Şubat 2015 tarihinde saat 17 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haberi güncellenecektir.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:55
  • Öğle
   12:15
  • İkindi
   14:56
  • Akşam
   17:14
  • Yatsı
   18:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı